W piątek rano szefowa KE Ursula von der Leyen ogłosiła porozumienie ws. przeznaczenia 720 mln euro na połączenie sieci energetycznej państw bałtyckich z Polską.  Inwestycja ma zmniejszyć zależność energetyczną Litwy, Łotwy i Estonii od dostaw energii z Rosji.

Von der Leyen we wspólnym oświadczeniu z przywódcami państw bałtyckich i Polski zaznaczyła, że energetyczne połączenie państw bałtyckich z resztą Europy zakończy ich izolację i zakończy nadmierną zależność od jednego dostawcy energii.

CZYTAJ TAKŻE: Komisja Europejska rozpoczęła procedurę naruszeniową wobec Wielkiej Brytanii

“Robimy duży krok naprzód w stronę łączenia Europy. Pokazujemy europejską solidarność w praktyce. Ostatniej nocy przyznaliśmy 720 mln euro z mechanizmu +Łącząc Europę+, aby połączyć bałtycką sieć energetyczną z resztą Europy” – powiedziała przewodnicząca KE.

W efekcie tego projektu ma zakończyć się izolacja rynku energii państw bałtyckich. “Większość tych funduszy zostanie przeznaczona na nowy interkonektor na Morzu Bałtyckim. (…) Ograniczy on nadmierną zależność regionu od jednego źródła importu energii, łącząc (region) z resztą Unii Europejskiej” – wskazała von der Leyen.

“Energia jest filarem bezpieczeństwa i filarem współpracy gospodarczej i musimy robić wszystko, żeby realizować wspólnie cele energetyczne” – powiedział z kolei premier Mateusz Morawiecki. Podpisanie umowy określił jako istotny krok, który pomoże przezwyciężyć izolację energetyczną państw bałtyckich.

“W ten sposób pokazujemy solidarność z państwami bałtyckimi – Litwą, Łotwą i Estonią. To także bardzo ważny krok do przodu, jeśli chodzi o współpracę energetyczną. Energia to bardzo istotny czynnik ekonomiczny. Bezpieczeństwo źródeł dostaw energii to warunek wstępny stabilności i siły naszego regionu” – dodał premier.

CZYTAJ TAKŻE: Szef MSZ o Trójmorzu: mamy do czynienia z wizją, która zaczyna się materializować

Wedłu prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy, UE powinna “zrobić wszystko, co w jej mocy, aby uniezależnić nasz system od krajów trzecich”.

W czwartek państwa członkowskie UE doszły do porozumienia ws. propozycji KE dotyczącej zainwestowania 998 mln euro w kluczowe europejskie projekty dotyczące infrastruktury energetycznej w ramach instrumentu “Łącząc Europę” (CEF). Najwięcej środków – 720 mln euro – przeznaczono na Baltic Synchronization Project, który ma zintegrować rynki energii elektrycznej Estonii, Łotwy, Litwy i Polski poprzez interkonektor. Unijne wsparcie wyniesie 75% kosztów projektu.

Środki przeznaczone zostaną przede wszystkim na budowę Harmony Link – kabla elektroenergetycznego łączącego Polskę i Litwę przez Morze Bałtyckie. Kabel stanie się elementem składowym przyszłej sieci morskiej na Morzu Bałtyckim.

Kresy.pl / ec.europa.eu / valitsus.ee / wnp.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply