Komisja Europejska wszczęła w czwartek sprawę sądową przeciwko Wielkiej Brytanii za podważenie wcześniejszej umowy o wyjściu tego kraju z Unii Europejskiej – poinformował w czwartek Reuters.

Jak poinformowała w czwartek agencja prasowa Reuters, Komisja Europejska wszczęła postępowanie wobec Wielkiej Brytanii ponieważ uważa nowa brytyjska ustawa o wewnętrznym rynku podważa wcześniejszą umowę o opuszczeniu UE przez ten kraj.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen jest przekonana, że brytyjskie ustawodawstwo podkopuje wcześniejsze zobowiązania prawne brytyjskiego rządu w ramach umowy o Brexicie.

Zobacz też: Raport KE: Zarzuty względem “praworządności” w Polsce. Pod lupą sądownictwo, media oraz CBA

„Poprosiliśmy naszych brytyjskich przyjaciół o usunięcie problematycznych fragmentów projektu ustawy o rynku wewnętrznym do końca września” – przekazała Ursula von der Leyen. „Termin minął wczoraj” – dodała.

Ponieważ strona brytyjska nie ustąpiła przewodnicząca KE poinformowała, że ​​Komisja wszczęła unijną procedurę prawną przeciwko krajom, które łamią prawa bloku, jednocześnie kontynuując prace nad wdrożeniem umowy rozwodowej lub umowy o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii.

„Dotrzymujemy naszych zobowiązań” – zapowiedziała von der Leyen.

Wielka Brytania ma teraz miesiąc na odpowiedź na oficjalne pismo Komisji Europejskiej i jeszcze więcej czasu na zmianę taktyki, zanim brukselska administracja będzie mogła pozwać kraj przed najwyższym sądem UE. Sprawa może skutkować wysokimi karami, ale trwa to latami.

Zobacz też: Minister sprawiedliwości Węgier o raporcie KE: jest absurdalny i fałszywy

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply