UE: jest zgoda na przedłużenie sankcji wobec Rosji

Podczas szczytu w Brukseli z udziałem przywódców i szefów rządów państw członkowskich UE dano zielone światło na kolejne przedłużenie o 6 miesięcy sankcji nałożonych na Rosję.

Przywódcy i szefowie rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej zgodzili się w czwartek na przedłużenie na kolejne pół roku sankcji ekonomicznych względem Rosji. Dotyczą one sfer bankowości, finansów i energetyki. Poinformował o tym w czwartek rzecznik szefa Rady Europejskiej.

Obecnie obowiązujące sankcje są ważne do końca stycznia przyszłego roku. Nowe sankcje będą obowiązywać do 31 lipca 2020 roku. Są konsekwentnie przedłużane od 1 lipca 2016 roku. Analogiczną decyzję podjęte m.in. rok temu.

„Liderzy [krajów członkowskich-red.] UE dyskutowali sankcje wobec Rosji po spotkaniu w Formacie Normandzkim 9 grudnia. Unia Europejska potwierdza wsparcie na rzecz suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – napisano na oficjalnym profilu Rady UE na Twitterze.

Wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron przedstawili pozostałym liderom krajów członkowskich informację o przeprowadzonych w Paryżu rozmowach w formacie normandzkim, z udziałem prezydentów Rosji i Ukrainy.

Według PAP, niepewność w kwestii przedłużenia sankcji wzmocniła postawa prezydenta Francji Emmanuela Macrona, „który w ostatnim czasie wysyłał pozytywne, zachęcające sygnały w kierunku Rosji”.

Sankcje nałożone na Rosję dotyczą m.in. ograniczenia dostępu do głównych i dodatkowych rynków kapitałowych dla określonych rosyjskich banków i firm, zakazu importu i eksportu broni, zakazu eksportu do Rosji dóbr podwójnego zastosowania, szczególnie wojskowego, ograniczenia Rosjanom dostępu do określonych technologii wrażliwych i usług, które mogą zostać wykorzystane do produkcji i wydobywania ropy. Zniesienie sankcji jest uzależnione od pełnej realizacji porozumień mińskich.

Przypomnijmy, że według sondażu YouGov przeprowadzonego na zlecenie niemieckiej agencji informacyjnej dpa, ponad połowa Niemców opowiedziała się za zniesieniem sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji. Niemcy bardziej ufają Władimirowi Putinowi niż Donaldowi Trumpowi.

Przeczytaj także: Kosiniak-Kamysz za zniesieniem sankcji gospodarczych wobec Rosji. „Zmieniły sytuację w Donbasie?”

Zobacz:Ostra reakcja Niemiec na sankcje za Nord Stream 2

Unian / interia.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply