Turecki portal Haber 7 opublikował 18 stycznia artykuł, w którym informuje, że bułgarski rząd jest zainteresowany zakupem co najmniej sześciu dronów Bayraktar TB2.

Jak poinformował 18 stycznia portal Haber 7, bułgarski rząd ma być zainteresowany zakupem przynajmniej sześciu dronów Bayraktar TB2. Według magazynu Bułgaria była zainteresowana zakupem już w 2020 roku, ale koronawirus i kryzys związany z Covid-19 wstrzymały negocjacje.

W publikacji podano, że w tym roku odbędą się negocjacje między Bułgarią a Turcją. Nie ma jednak wzmianki o dacie, w której mogłyby się rozpocząć.

Jeśli bułgarskie władze zdecydują się na zakup tureckich dronów Bayraktar TB2, Bułgaria stanie się pierwszym państwem członkowskim Unii Europejskie, które na posiadaniu będzie miało tureckie bezzałogowce.

Zobacz też: Serbia rozważa zakup tureckich dronów Bayraktar TB2

Jak informowaliśmy, głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że w przyszłym roku Ukraina zakupi pięć, tureckich dronów rozpoznawczo-uderzeniowych Bayraktar TB2. „Decyzja została podjęta i zaplanowana” – powiedział gen. Chomczak. „W przyszłym roku, zamówimy pięć nowych Bayraktarów na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy. One trochę różnią się charakterystykami taktycznymi i technicznymi, w tym wysokością i zasięgiem efektywnym”.

W maju 2020 roku na Ukrainie odbyły się loty szkoleniowe Bayraktar TB2. Ukraińscy dygnitarze zaznaczali, że maszyny te mogą prowadzić działania rozpoznawcze nad pozycjami przeciwnika, przebywając w powietrzu nawet 24 godziny oraz precyzyjnie niszczyć cele z wysokości 7 km. Ich uzbrojenie stanowią zaawansowane, precyzyjne rakiety do niszczenia sprzętu wojskowego, a także fortyfikacji. Bayraktar TB2 ma też posiadać zdolność niszczenia celów na morzu. W ostatnich miesiącach o tych tureckich dronach zrobiło się głośniej za sprawą ich działań podczas konfliktów w Syrii oraz w Libii. Na skuteczność działania tych bezzałogowców zwracali uwagę także rosyjscy korespondenci wojenni. W ostatnim czasie drony te były z powodzeniem wykorzystywane przez stronę azerską podczas walk z Ormianami w rejonie Górskiego Karabachu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Haluk Bayraktar, szef tureckiego koncernu zbrojeniowego Baykar Defence, znanego z produkcji dronów uderzeniowych Bayraktar TB2 powiedział podczas spotkania przedstawicieli tureckiej zbrojeniówki, że ma ona silną wolę, by rozwijać technologie, mogące całkowicie zmienić format prowadzenia wojny. Zaznaczył, że Turcja jest gotowa dalej rozwijać takie projekty w sferze obrony, lotnictwa i kosmonautyki, które prowadzi wspólnie z ponad 580 firmami z różnych krajów świata.

Kresy.pl/Haber 7

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply