Prezydent USA Donald Trump podpisując kompromisową ustawę finansową powiedział, że zamierza podpisać ustawę o stanie wyjątkowym, by umożliwić budowę muru wzdłuż granicy z Meksykiem. Takie działanie zapowiadano już wcześniej. Rzeczniczka Białego Domu opublikowała zdjęcie prezydenta podpisującego deklarację o wprowadzeniu stanu wyjątkowego.

W piątek po południu czasu polskiego prezydent USA Donald Trump podpisując kompromisową ustawę o finansowaniu rządu federalnego ogłosił, że wprowadza stan wyjątkowy na południowej granicy kraju, chcąc w ten sposób zdobyć środki na budowę muru wzdłuż granicy z Meksykiem. Dokument, który podpisał, zakłada wyasygnowanie na ochronę granicy jedynie 1,4 mld dol., czyli parę razy mniej, niż chciał Trump (pierwotnie 5,7 mld dol.).

– Zamierzam podpisać ustawę o stanie wyjątkowym – oświadczył podkreślając, że takie deklaracje podpisywali wiele razy jego poprzednicy.

– Zmierzymy się z kryzysem bezpieczeństwa na naszej południowej granicy – powiedział prezydent USA w Ogrodzie Różanym w Waszyngtonie. – W ten czy inny sposób, musimy to zrobić.

Trump podkreślał, że „mury działają” i potwierdził, że ustawie o wydatkach będzie towarzyszyć deklaracja o stanie wyjątkowym. Mówił też o „inwazji” na Stany Zjednoczone.

Według stacji Fox News, taki ruch Trumpa spotka się najpewniej „z szybkim i zdecydowanym oporem prawnym”, co może sprawić, że sprawa na jakiś czas utknie w sądach. W ten sposób amerykański prezydent może jednak dalej walczyć o budowę muru, jednocześnie unikając kolejnego, częściowego zawieszenia rządu federalnego. Z wypowiedzi Trumpa wynika, że zdaje sobie sprawę z możliwego oporu i tego, że sprawa zapewne trafi do Sądu Najwyższego.

– Będziemy mieć stan wyjątkowy, a potem zostaniemy pozwani – powiedział Trump, przyznając, że federalne sądy apelacyjne mogą orzec na jego niekorzyść, ale wówczas sprawa trafi do Sądu Najwyższego, gdzie ma nadzieję zwyciężyć.

Po wystąpieniu Trumpa rzeczniczka Białego Domu Sarah Huckabee Sander opublikowała fotografię prezydenta podpisującego dokument, załączając opis:

Prezydent Donald Trump podpisuje deklaracje ws. stanu wyjątkowego, żeby zająć się kryzysem humanitarnym i bezpieczeństwa narodowego na południowej granicy”.

Fox News powołując się na wysokiego rangą urzędnika administracji USA podaje, że Biały Dom planuje przeznaczyć 8 mld dolarów z dostępnych obecnie funduszy na budowę muru. Z tego 3 mld dol. mogą zostać wyasygnowane dzięki ogłoszeniu stanu wyjątkowego. Część środków miałaby pochodzić z budżetu Pentagonu, z części przeznaczonej na budownictwo wojskowe, choć taki ruch może wywołać opór w Kongresie.

Zamiary prezydenta już krytykują Demokraci, w tym przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, zarzucając mu działanie wbrew konstytucji i w desperacji. Zapowiadają, że będą czynić wszystko, by zablokować zamiary Trumpa.

Należy zaznaczyć, że kompromisowa ustawa podpisana przez Trumpa nakłada na Biały Dom szereg restrykcji, m.in. uniemożliwiając mu przesuwania środków „na około” i obchodzenia przepisów, by sfinansować budowę ogrodzenia (zresztą słowo „mur” nie pojawia się ani razu w liczących ponad 1,7 tys. stron dokumencie). To mogło przyczynić się do decyzji Trumpa o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, bo przewidziane w ustawie środki wystarczyłyby zaledwie na 55 mil muru.

Przeczytaj: Trump: albo będzie mur, albo zamknę granicę z Meksykiem

Przypomnijmy, że już wcześniej lider republikańskiej większości w Senacie USA, Mitch McConnell informował, że prezydent Donald Trump podpisze ustawę finansową, która będzie kompromisem między stanowiskami Republikanów i Demokratów, a „w tym samym czasie ogłosi stan wyjątkowy”, by zdobyć środki na budowę muru na granicy z Meksykiem. Niedługo później Biały Dom potwierdził zamiar Trumpa ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Trump już wcześniej mówił, że nie jest zadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami w Kongresie. Przyjęta dzięki temu ustawa o finansowaniu resortu bezpieczeństwa narodowego i innych agencji federalnych zapewnia środki do końca roku finansowego, czyli do 30 września tego roku. Ustawa ta zawiera zapis o przeznaczeniu 1,37 mld dol. na na budowę umocnień na granicy z Meksykiem. Prezydent domagał się 5,7 mld dolarów. Kompromis ma na celu uniknięcie kolejnego shutdownu, gdyż tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływa w najbliższy piątek, 15 lutego.

Przypomnijmy, że Donald Trump już miesiąc temu mówił, że nie wyklucza ogłoszenia stanu wyjątkowego, by móc budować mur na granicy z Meksykiem bez zgody Kongresu.

Przeczytaj także: USA: ujawniono projekt dekretu umożliwiającego Trumpowi budowę muru już 2 lata temu

foxnews.com / reuters / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply