Prezydent USA Donald Trump podpisze kompromisową ustawę finansową, ale ogłosi stan wyjątkowy, by zdobyć fundusze na mur na granicy z Meksykiem – zapowiedział lider republikańskiej większości w amerykańskim senacie. Biały Dom potwierdza te doniesienia.

W czwartek lider republikańskiej większości w Senacie USA, Mitch McConnell, poinformował, że prezydent Donald Trump podpisze ustawę finansową, która będzie kompromisem między stanowiskami Republikanów i Demokratów, ale ogłosi stan wyjątkowy, by zdobyć środki na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6527.39 PLN    (29.66%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Wcześniej McConnell spotkał się w tej sprawie z Trumpem. Po rozmowie powiedział, że prezydent USA podpisze ustawę, żeby uniknąć kolejnego zawieszenia funkcjonowania rządu federalnego. – W tym samym czasie ogłosi stan wyjątkowy – powiedział polityk Partii Republikańskiej. Zaznaczył, że dał prezydentowi do zrozumienia, że poprze deklarację stanu wyjątkowego.

 

Niedługo później Biały Dom potwierdził zamiar Trumpa ws. wprowadzenia stanu wyjątkowego.

Z kolei Nancy Pelosi, Demokratka i przewodnicząca Izby Reprezentantów powiedziała, że jeśli prezydent podejmie taką decyzję, to politycy jej partii mogą podjąć kroki prawne. Uważa, że taka sytuacja byłaby niebezpiecznym precedensem.

Trump już wcześniej mówił, że nie jest zadowolony z kompromisu finansowego osiągniętego między Republikanami i Demokratami w Kongresie. Przyjęta dzięki temu ustawa o finansowaniu resortu bezpieczeństwa narodowego i innych agencji federalnych zapewnia środki do końca roku finansowego, czyli do 30 września tego roku. Ustawa ta zawiera zapis o przeznaczeniu 1,37 mld dol. na na budowę umocnień na granicy z Meksykiem. Prezydent domagał się 5,7 mld dolarów. Kompromis ma na celu uniknięcie kolejnego shutdownu, gdyż tymczasowe porozumienie w tej sprawie upływa w najbliższy piątek, 15 lutego.

Przypomnijmy, że Donald Trump już miesiąc temu mówił, że nie wyklucza ogłoszenia stanu wyjątkowego, by móc budować mur na granicy z Meksykiem bez zgody Kongresu.

Przeczytaj także: USA: ujawniono projekt dekretu umożliwiającego Trumpowi budowę muru już 2 lata temu

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz