Prezydent Donald Trump ogłosił, że USA zawieszają wprowadzenie nuklearnych sankcji wobec Iranu. Zaznaczył, że uczynił to po raz ostatni.

W opublikowanym w piątek oświadczeniu Białego Domu poinformowano, że prezydent USA Donald Trump po raz kolejny i, jak zaznaczono, ostatni wstrzymał na 120 dni możliwość ponownego wprowadzenia amerykańskich sankcji wobec Iranu. Zostały one zniesione w ramach porozumienia z władzami w Teheranie (JCPOA).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3956.49 PLN    (17.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Ponadto, prezydent USA zaznaczył, że chciałby „wzmocnić umowę nuklearną” z Iranem. Dodał, że w przeciwnym razie jednostronnie wypowie porozumienie z Teheranem.

Przypomnijmy, że niektóre amerykańskie sankcje wobec Iranu zostały warunkowo zniesione w rezultacie międzynarodowego porozumienia dotyczącego rezygnacji Teheranu z prac nad produkcją broni atomowej. Umowę w tej sprawie zawarto w 2015 roku, za kadencji poprzedniego prezydenta Baracka Obamy.

Wcześniej izraelski dziennik Haaretz pisał, że „Trump najprawdopodobniej przedłuży zwolnienia z sankcji gospodarczych wobec Iranu w ramach porozumienia nuklearnego, powołując się na postępy w zakresie zmiany amerykańskiego ustawodawstwa, które reguluje udział Waszyngtonu w przełomowym porozumieniu”.

– Lecz Trump najprawdopodobniej połączy swoją decyzję o podtrzymaniu ustępstw wobec Teheranu z nowymi sankcjami na irańskie firmy i osoby, poinformowało sześć osób znających sprawę. Ograniczenia mogą dotknąć niektóre firmy i osoby, które zostały zwolnione z sankcji w ramach porozumienia nuklearnego z 2015 r. Będzie to decyzja, która może przetestować gotowość Teheranu do przestrzegania jego zobowiązań w ramach porozumienia nuklearnego – napisano.

W październiku poprzedniego roku prezydent USA Donald Trump przedstawił nową strategię wobec Iranu. Powiedział wówczas, że jest gotów „w krótkim czasie” zerwać porozumienie nuklearne z Teheranem. Nazwał tamtejsze władze „fanatycznym reżimem”. Potępił zarazem działania „irańskiej dyktatury” na całym Bliskim Wschodzie. Trump ogłosił też wówczas decertyfikację porozumienia nuklearnego z Iranem, wynegocjowanego w 2015 roku przez Obamę. Według Trumpa, „niebezpieczna agresja” Iranu nasiliła się właśnie po podpisaniu porozumienia z 2015 roku. Nazwał je „najgorszym układem”, z jakim miał do czynienia oraz politycznym i gospodarczym „kołem ratunkowym” rzuconym dyktaturze.

Czytaj więcej: Trump przedstawił nową strategię wobec Iranu i ogłosił decertyfikację porozumienia nuklearnego

Z kolei w grudniu weterani amerykańskich służb specjalnych z organizacji Veteran Intelligence Professionals for Sanity (VIPS) wystosowali memorandum do prezydenta Donalda Trumpa, w którym podważają liczne oskarżenia pod adresem Iranu padające ze strony reprezentantów amerykańskiej administracji.

Przeczytaj: Byli pracownicy służb specjalnych do Trumpa: Iran nie jest wiodącym sponsorem terroryzmu

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 52 ekspertów ds. bezpieczeństwa narodowego apeluje do Trumpa: Nie anulować porozumienia nuklearnego z Iranem

Interia.pl / Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. MP
    MP :

    po uruchomieniu wszelkich możliwych połączeń lotniczych z ISRAHELLA do kaczPOLIN,sanhedryn z lekka narobił w kalesony,nie będac jeszcze gotowym na przesiedlenie nieszczęśników israhellskich do naszego latyfundium judeDUDE,gdyby się jednak okazało że zrabowane Palestynie ziemie mogą jednak wyparować wraz z nieszczęśnikami których tam z wielkim trudem zgoniono,m.in przy udziale Adolfa

  2. RAFALXJXJXJ
    RAFALXJXJXJ :

    Iran jest madrzejszy od Wielkiego Asraela – w koncu mamy tę sama grupe haploidowa co Persowie po 51% i nie nakryje ich atomowymi pieczarkami. Żydzi juz przenosza swoich do Polski od lat ,że mennica nie nadąża z drukiem.Beda grali na dwa fronty z mozliwością wejścia na Ukraine tworząc Nową Chazarie