Dolnośląska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) zatrzymała 2 nielegalne transporty odpadów z Niemiec do Polski – 24 ton złomu i 16 ton używanej odzieży – poinformowała służba w środę. Podkreślono, że odbiorcy nie dysponowali wymaganym zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, ich odzysk lub utylizację. Przewoźnikom grozi kara 13 tys. zł, odbiorcom do 500 tys. zł.

W czasie rutynowej kontroli na autostradzie A4 w Jędrzychowicach, KAS wykryła nielegalny przywóz złomu metali z Niemiec do Polski. “W prawie 24 tonowym ładunku przywożonym dla dwóch polskich odbiorców, niemal połowa była przewożona niezgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Jeden z odbiorców nie posiadał zezwolenia na przetwarzanie i nie był w stanie dokonać odzysku lub unieszkodliwienia złomu w sposób zgodny z przepisami. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał przewóz za nielegalny” – napisano w komunikacie.

W trakcie kontroli innego transportu z Niemiec, KAS wykryła w naczepie tira 16 ton używanej odzieży. Zaznaczono, że odbiorca odpadów również nie posiadał wymaganego zezwolenia na przetwarzanie odpadów i nie był w stanie dokonać ich odzysku lub utylizacji w sposób zgodny z przepisami. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał przewóz odzieży za nielegalny.

Naczepy wraz z towarem zostały zajęte do postępowania karnego. Przewoźnicy są zagrożeni w postępowaniu administracyjnym karą 13 tys. zł, a odbiorcy w postępowaniu karnym do 500 tys. zł.

Zobacz także: Kara nawet 25 lat więzienia za “zbrodnię środowiskową”

 źr. KAS

źr. KAS

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 źr. KAS

źr. KAS

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: NIK o kontroli odpadów wwożonych z Ukrainy: “nieskuteczna i nieszczelna”

Przypomnijmy, że także w październiku i listopadzie ubiegłego roku, KAS zatrzymywała nielegalne transporty odpadów z Niemiec, Francji i Austrii.

gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply