Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wykryła dwa nielegalne transporty odpadów do Polski – łącznie 46 ton.

KAS poinformowała w piątek o zatrzymaniu dwóch nielegalnych transportów odpadów z Francji i Niemiec. Transporty zawierały zużytą folię z produkcji rolniczej oraz złom.

Pierwszy transport jechał do Polski z terytorium Francji. Zaznaczono, że funkcjonariusze “wykryli 21 ton zużytej wielkoformatowej folii z produkcji rolniczej. Z informacji w Bazie Danych Odpadowych wynikało, że polski odbiorca nie posiada zezwolenia na przetwarzanie tego typu odpadów. Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska uznał przewóz za nielegalny”.

Drugi transport, zawierający złom, przyjechał do Polski z Niemiec. “Podczas kontroli transportu z Niemiec, funkcjonariusze KAS wykryli w naczepie tira 25 ton złomu. Kierowca nie posiadał kompletu dokumentów transportowych, a także pojazd z odpadami nie był prawidłowo oznaczony. Zachodzi podejrzenie, że na jednym dokumencie odpady były przewożone wielokrotnie, a przedsiębiorca do którego miał trafić złom nielegalnie świadczy usługi odbioru odpadu” – zaznaczono w komunikacie.

Przewoźnikom grozi kara 12 tys. zł, a odbiorcy odpadów do 500 tys. zł.

źr. KAS

źr. KAS

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 źr. KAS

źr. KAS

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie poinformowała o zatrzymaniu ciężarówki na polsko-niemieckiej granicy, w okolicach byłego przejścia granicznego Pomellen-Kołbaskowo. Zatrzymania dokonali, podczas kontroli na autostradzie A6, funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.

„Znajdowały się tam odpady zmieszane w formie sprasowanej, zawierające m.in. papier i tekturę, porozrywane worki foliowe i opakowania po napojach z tworzyw sztucznych, elementy gumowe, kawałki plastiku, odpady opakowań z tworzyw sztucznych po żywności czy też po produktach codziennego użytku w gospodarstwach domowych” – poinformowała rzeczniczka szczecińskiej Izby Administracji Skarbowej, Małgorzata Brzoza. Zaznaczyła, że przy tym odpady te były zabrudzone oraz wydzielały ostry, nieprzyjemny zapach. Mogło to świadczyć „o procesach fermentacyjnych pozostałości po żywności w przewożonych odpadach”. Cały ładunek ważył 24 tony.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Pod koniec października wykryto na terenie województwa kujawsko-pomorskiego transport ponad 23 ton nielegalnych odpadów.

Czytaj także: KAS zatrzymała nielegalny transport 18 ton odpadów, który jechał z Austrii do Polski

W październiku w Zgorzelcu, przy granicy z Niemcami, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali nielegalny transport 20 ton odpadów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w tym miesiącu w porcie w Gdyni zatrzymano nielegalną przesyłkę 5,2 tys. ton odpadów. Przesyłka trafiła drogą morską do gdyńskiego portu z Turcji.

Informowaliśmy też na początku miesiąca, że do gminy Mirsk na Dolnym Śląsku miało trafi ponad 40 tysięcy ton odpadów – tzw. pyłów gazów odlotowych z kominów hut i fabryk – z Niemiec. Wywołało to protest mieszkańców, a sprawą zajęły się ogólnopolskie media.

Czytaj także: W ramach międzynarodowej akcji zatrzymano ponad 400 ton nielegalnych odpadów

KAS / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply