Funkcjonariusze KAS zatrzymali na granicy z Niemcami ciężarówkę z 24 tonami nielegalnych odpadów, które miały trafić do odbiorcy w Polsce.

W środę rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie poinformowała o zatrzymaniu ciężarówki na polsko-niemieckiej granicy, w okolicach byłego przejścia granicznego Pomellen-Kołbaskowo. Zatrzymania dokonali, podczas kontroli na autostradzie A6, funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie.

Przy kontroli kierowca pojazdu przedstawił dokumenty, według których przewoził odpady papieru i tektury. Zostały one nadane z Niemiec i skierowane do odbiorcy w Polsce. Okazało się jednak, że ładunek był zupełnie inny.

 

“Znajdowały się tam odpady zmieszane w formie sprasowanej, zawierające m.in. papier i tekturę, porozrywane worki foliowe i opakowania po napojach z tworzyw sztucznych, elementy gumowe, kawałki plastiku, odpady opakowań z tworzyw sztucznych po żywności czy też po produktach codziennego użytku w gospodarstwach domowych” – poinformowała rzeczniczka szczecińskiej Izby Administracji Skarbowej, Małgorzata Brzoza. Zaznaczyła, że przy tym odpady te były zabrudzone oraz wydzielały ostry, nieprzyjemny zapach. Mogło to świadczyć „o procesach fermentacyjnych pozostałości po żywności w przewożonych odpadach”. Cały ładunek ważył 24 tony.

Dokonujący kontroli funkcjonariusze uznali, że zawartość naczepy mogła być mieszaniną odpadów, niesklasyfikowanych pod żadnym kodem w załącznikach do rozporządzenia PE w sprawie przemieszczania odpadów. Ponadto, ładunek ocenił Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. W efekcie transport odpadów z naczepy uznano za nielegalny, ponieważ przywóz do Polski zmieszanych odpadów komunalnych i odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych jest zakazany.

Zatrzymany pojazd został skierowany na najbliższy parking strzeżony „wyznaczony w wojewódzkim planie gospodarki odpadami i spełniający warunki magazynowania, gdzie został zabezpieczony w sposób uniemożliwiający oddziaływanie odpadów na środowisko”. Pozostanie tam, dopóki decyzji o tym, czy odpady zostaną zwrócone do kraju nadania, czy zutylizowane w Polsce, nie wyda Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Pod koniec października wykryto na terenie województwa kujawsko-pomorskiego transport ponad 23 ton nielegalnych odpadów.

Czytaj także: KAS zatrzymała nielegalny transport 18 ton odpadów, który jechał z Austrii do Polski

W październiku w Zgorzelcu, przy granicy z Niemcami, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymali nielegalny transport 20 ton odpadów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Także w tym miesiącu w porcie w Gdyni zatrzymano nielegalną przesyłkę 5,2 tys. ton odpadów. Przesyłka trafiła drogą morską do gdyńskiego portu z Turcji.

Informowaliśmy też na początku miesiąca, że do gminy Mirsk na Dolnym Śląsku miało trafi ponad 40 tysięcy ton odpadów – tzw. pyłów gazów odlotowych z kominów hut i fabryk – z Niemiec. Wywołało to protest mieszkańców, a sprawą zajęły się ogólnopolskie media.

Czytaj także: W ramach międzynarodowej akcji zatrzymano ponad 400 ton nielegalnych odpadów

KAS / tvp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply