Niemiecka stacja ZDF wniosła właśnie apelację od klauzuli wykonalności, którą na początku lutego wydał Sąd Krajowy w Moguncji – informuje TVP Info.

W swojej apelacji, telewizja ZDF kwestionuje sposób prowadzenia polskiej polityki historycznej i twierdzi, że obecnie polskie sądy nie są niezawisłe. ZDF miał zamieścić na swojej głównej stronie internetowej przeprosiny za sformułowanie „polskie obozy zagłady”, użyte w jednym z materiałów.

Jak informuje TVP Info “Niemiecka telewizja tym razem dowodzi, że niekorzystny wyrok w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie, który nakazał jej przeprosiny za sformułowanie „polskie obozy zagłady”, jest pokłosiem zmian polityczno-gospodarczych w naszym kraju.  W apelacji ZDF pisze, że od 2015 r. w Polsce władze sprawuje konserwatywny rząd, który ‘funkcjonuje pod hasłem aktywnej polityki historycznej ukierunkowanej na ochronę dobrego imienia państwa polskiego i Polaków’. W ramach tej polityki, jak pisze niemiecka stacja, prowadzone są działania nie tylko dyplomatyczne, ale też prawne. Według ZDF, polski rząd chce, by taka polityka była też realizowana przez sądy w naszym w kraju.”

ZDF pisze, że dopóki w Polsce nie rządził PiS, to nie zapadały takie wyroki. Oskarża się też obecny polski rząd o dążenie do “obalenia” Trybunału Konstytucyjnego.

– Karol Tendera, były więzień KL Auschwitz, pozwał ZDF za nazwanie obozów zagłady „polskimi”. Do procesu przyłączyli się nie tylko prawnicy, ale też Rzecznik Praw Obywatelskich. Pod koniec grudnia 2016 roku Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał niemieckiej stacji przeproszenie Karola Tendery. Sąd wskazał, że przez takie stwierdzenie były więzień Auschwitz z ofiary staje się sprawcą. Przeprosiny miały zostać opublikowane na pierwszej stronie nadawcy i pozostawać widoczne przez 30 dni  – informuje TVP Info.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Niemiecka telewizja ZDF nie chce przepraszać za “polskie obozy zagłady”

Jednak telewizja ZDF, jak podaje TVP Info, “wyrok sprytnie obeszła” i przeprosiny zostały opublikowane w sposób niejasny dla przeciętnego czytelnika w mniej eksponowanej części strony internetowej.

Kresy.pl / TVP Info

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply