Tajne więzienia CIA na Litwie

CIA przetrzymywała podejrzanych o terroryzm członków Al Kaidy na terenie tajnego ośrodka w pobliżu miasteczka Niemenczyn – poinformowała litewska prywatna stacja LNK. Ośrodek, znajdujący się niedaleko Wilna, zbudowali Amerykanie.

Od kilku lat ośrodkiem zarządzają litewskie służby specjalne. Jak podaje telewizja LNK („Wolny i Niezależny Program”), przewiezieni przez amerykańskie służby specjalne podejrzani o terroryzm mogli być przetrzymywani w leśnym obiekcie między Wilnem i Niemenczynem. Telewizja cytuje mieszkańca, który mówi, że teren ten był strzeżony, a tajną budowę prowadzili ludzie mówiący po angielsku. Według świadków, w ceremonii przekazania obiektu Litwinom miał brać udział ówczesny premier Gediminas Kirkilas.

O działającym na Litwie więzieniu CIA jako pierwsza poinformowała amerykańska telewizja ABC News. W sierpniu w swoim portalu internetowym napisała, że Litwa pozwoliła CIA korzystać z budynku w okolicach Wilna. Ponoć w nim po 11 września 2001 roku do 2005 roku więziono ośmiu bojowników Al Kaidy. Ten komunikat amerykańskich mediów zdementowali Ministerstwo Spraw Zagranicznych Litwy, ówczesny prezydent Valdas Adamkus i ówczesny premier Algirdas Brazauskas.Prezydent Dalia Grybauskaite oświadczyła ostatnio, że istnieją pośrednie dowody na to, iż na Litwie mogły być więzione osoby podejrzane o działalność terrorystyczną. Powiedziała też, że gdyby się potwierdziły publicznie wyrażone wątpliwości odnośnie domniemanego więzienia CIA na Litwie, Litwa powinna podjąć się odpowiedzialności i przeprosić.

„Wyraźnej odpowiedzi nie mam. W czasie, gdy mogło to się zdarzyć, byłam w Brukseli. Mam bezpośrednie podejrzenia. Nie tylko ja, ale też międzynarodowa społeczność – powiedziała. Prezydent zaznaczyła, iż Zachód nie wątpi, że na Litwie takie więzienie mogło być. „Podróżując za granicą, będąc w Brukseli słyszałam tylko jedno pytanie – nie wątpliwość, czy było, tylko pytanie. Zachód nie ma wątpliwości, że tak być mogło. Chodziło jedynie o to, jak zareaguje Litwa i co zrobi, dlatego chcę, abyśmy nie mieli pod tym względem iluzji” – powiedziała Grybauskaitė 20 października na konferencji w Wilnie.

Jak zaznaczyła prezydent, odpowiedzi na zarzuty amerykańskich mediów mają udzielić zarówno Litwa, jak i USA. „Zarówno sama Litwa, jak i USA muszą udzielić odpowiedzi na te pytania. (…) Litwa, o ile tak było, powinna się oczyścić, podjąć się odpowiedzialności i przeprosić, oświadczyć, że nigdy tak nie będzie. W żadnym wypadku nie można stawiać Litwy w takiej sytuacji w imię innych interesów. Nie może pozwolić sobie na to żaden rząd, żaden przywódca litewski” – powiedziała Grybauskaitė.

Prezydent zaznaczyła, że rozmawiała z nową ambasador USA Anne E. Derse na temat przyjęcia więźniów Guantanamo, jednakże, jak twierdzi Grybauskaitė, w związku z powstaniem nowej okoliczności – „cienia więzienia USA” Stany Zjednoczone obecnie nie proszą o przyjęcie więźniów.

Część litewskich posłów wydała rezolucję w sprawie powołania komisji śledczej do zbadania sprawy tajnych więzień CIA na terytorium kraju.

IAR/Kurier Wileński/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply