Były wiceminister obrony narodowej zwraca uwagę, że wśród licznie przybywających do Polski Ukraińców mogą znajdować się neobanderowcy, którzy mogą sięgnąć do „tradycji” OUN-UPA, na której dzisiejsza Ukraina buduje swą tożsamość.

W swoim wpisie na Facebooku, Romuald Szeremietiew, wykładowca Akademii Sztuki Wojennej i były wiceminister obrony nawiązał do plagi terroryzmu, z którą boryka się Europa Zachodnia – zaczynając przy tym dostrzegać, że ma to związek z islamem. Zwraca w tym kontekście uwagę na związek tej kwestii z migracją do UE.

– W Europie osiedliły się rzesze ludzi wyznające islam, które nie tylko nie uległy asymilacji, ale zaczęły narzucać otoczeniu swój styl życia. Elity europejskie przekonane, że praktykowanie multikulturalizmu pozwoli pokonać cywilizacyjną odrębność odrzuciły wartości na jakich opierała się przedtem cywilizacja Zachodu, w szczególności eliminowały wpływ chrześcijaństwa, który miał w tym przeszkadzać. Oczekiwanie, że wyznawcy islamu „ubogacą” Europejczyków i stworzą z nimi harmonijną, wolną od nienawiści społeczność, okazały się iluzją. Społeczeństwa zachodnioeuropejskie wyzbywające się tradycyjnych wartości stały się całkowicie bezbronne w starciu z ludźmi innej cywilizacji – pisze Szeremietiew. Zadaje pytanie, czy „gdy podejmowano decyzje, aby przyjmować rzesze ludzkie z Afryki i Azji zastanawiano się jakie to może mieć konsekwencje”. I zastanawia się, czy Polska również nie powinna obawiać się terroryzmu.

Szeremietiew zwrócił uwagę ma Ukrainę, która walcząc z Rosją zaczyna odwoływać się do ideologii banderowskiej.

– (…) w Polsce zaczynamy dostrzegać też niepokojące objawy w tym procesie. Widzimy, że coraz więcej Ukraińców poszukując w przeszłości oparcia dla niepodległościowych dążeń za fundament przyjmuje spadek idei tzw. integralnego nacjonalizmu i takie formacje jak Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińska Powstańcza Armia oraz ich przywódca Stefan Bandera. Dla pamiętających zbrodnie popełnione na Polakach przez zwolenników Bandery w latach II wojny światowej taki wybór jest niemożliwy do zaakceptowania – pisze były wiceminister obrony.

Korzystasz z portalu Kresy.pl
Wspieraj nas regularnie.

Szeremietiew przypomniał o działaniach terrorystycznych, podejmowanych przez ukraińskich nacjonalistów w II RP, m.in. zamachu na Józefa Piłsudskiego, podpalaniu gospodarstw na Kresach i zamordowaniu takich polskich polityków, jak Tadeusz Hołówko i Bronisław Pieracki. W czasie, gdy Polskę zamieszkiwało kilka milionów Ukraińców.

– Dlaczego wspominam o tym? W Polsce od pewnego czasu powiększa się stale liczba Ukraińców, którzy pracują na budowach, w usługach, studiują na uczelniach. Władze polskie wyrażają zadowolenie, że w ten sposób uzupełnia się braki w sile roboczej i służy to rozwojowi gospodarczemu. Pojawia się jednak pytanie: czy w tej masie Ukraińców nie znajdą się jacyś zwolennicy banderyzmu? I powstaje obawa – czy w przyszłości mieszkając w Polsce Ukraińcy nie zechcą sięgnąć do „tradycji” OUN/UPA? Czy polskie władze dostrzegają ten problem? pyta Szeremietiew.

PRZECZYTAJ: Ukraińskie zagrożenie – źródła i skutki imigracji zarobkowej

– Polskie władze nie mogą udawać, że nie widzą na jakim fundamencie elity ukraińskie budują swoje państwo – zaznacza. – Polska racja stanu nakazuje, aby zbrodnicza przeszłość ukraińskich nacjonalistów została potępiona. Nie tylko z powodów historycznych, także dlatego, aby Rosja nie mogła grać tym chcąc skłócić Polaków z Ukraińcami.

Przeczytaj: Lider OUN grozi Polakom użyciem siły. „Moskale już się przekonali, Polacy też chcą?”

– Zbrodniarze z UPA nie mogą być uważani za bohaterów – to musi być dla Kijowa oczywiste. Polska ma prawo oczekiwać tego od Ukrainy. W tej kwestii stanowisko Polski musi być jednoznaczne również dlatego, aby w przyszłości nie trzeba było przeżywać powtórki z historii – podkreślił wykładowca Akademii Sztuki Wojennej.

Na koniec nawiązał również do serii antypolskich incydentów na Ukrainie, w tym do ostrzelania polskie konsulatu w Łucku. – Dość powszechnie wyrażane jest przekonanie, że to sprawka Rosjan. Szkoda, że ukraińskie władze nie zdołały dotąd ujawnić sprawców tych zdarzeń. Zdołały natomiast zakazać polskiemu IPN poszukiwań szczątków ofiar UPA na terenie Zachodniej Ukrainy – skwitował.

Czytaj również:

Szeremietiew: konflikt w Syrii należałoby rozstrzygnąć w sposób radykalny i wysłać tam żołnierzy

Szeremietiew: potrzebujemy obrony terytorialnej do walki z nielegalną imigracją

Facebook.com / Kresy.pl

Reklama1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz