Szefowa KE Ursula von der Leyen oświadczyła w niedzielę w amerykańskiej telewizji CNN, że należy przeprowadzić dochodzenie w sprawie tego, czy Rosja popełniła na Ukrainie zbrodnie wojenne.

Myślę, że w tej kwestii potrzebne jest intensywne i dokładne dochodzenie – oświadczyła w niedzielę przewodnicząca KE, cytowana przez The Hill.

W niedzielę sekretarz stanu USA Antony Blinken powiedział, że Waszyngton posiada „bardzo wiarygodne raporty” dotyczące celowości przeprowadzanych przez rosyjskie wojsko ataków na obiekty cywilne na Ukrainie. Zaznaczył, że USA dokumentują doniesienia o rosyjskich atakach na cele cywilne, by udostępnić je odpowiednim instytucjom, które badają potencjalne popełnienie zbrodni wojennych.

Informowaliśmy, że w sobotę szef MSZ Zbigniew Rau oświadczył, że “Polska powołuje centrum dokumentowania zbrodni wojennych w Ukrainie i liczy na współpracę w tym zakresie z USA”. “Na podstawie swoich bolesnych doświadczeń z przeszłości Polska będzie się konsekwentnie domagać ścigania zbrodniarzy wojennych. Jest to kwestia wspólnej pamięci, nasz wspólny obowiązek” – podkreślił.

Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował w środę o wszczęciu śledztwa w sprawie zbrodni wojennych, które mogły zostać popełnione na Ukrainie podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej i wcześniej.

Zobacz także: RWE: Rosyjskie wojsko otworzyło ogień do ludności cywilnej w Irpieniu [+18/VIDEO]

thehill.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply