W sobotę w Rzeszowie, z inicjatywy strony amerykańskiej, odbyło się spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych z Sekretarzem Stanu USA Antonym Blinkenem.

5 marca w Rzeszowie, z inicjatywy strony amerykańskiej, odbyło się spotkanie Ministra Spraw Zagranicznych z Sekretarzem Stanu USA Blinkenem. Wśród głównych tematów rozmówcy poruszyli kwestie intensyfikacji działań sankcyjnych względem Rosji, wzmocnienie wojskowe NATO, w tym wschodniej flanki sojuszu, a także wszechstronną pomoc Ukrainie, zwłaszcza w zakresie wsparcia humanitarnego w związku z napływem do Polski uchodźców z Ukrainy.

Przeczytaj: Biały Dom prosi Kongres o 10 mld dol. na pomoc humanitarno-militarną dla Ukrainy

“Polska powołuje centrum dokumentowania zbrodni wojennych w Ukrainie i liczy na współpracę w tym zakresie z USA” – poinformował szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z Antonym Blinkenem. “Na podstawie swoich bolesnych doświadczeń z przeszłości Polska będzie się konsekwentnie domagać ścigania zbrodniarzy wojennych. Jest to kwestia wspólnej pamięci, nasz wspólny obowiązek”

Wezwał również Rosję do wycofania się z ataków na ludność cywilną. “Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała kryzys humanitarny na niewyobrażalną skalę. Naszym obowiązkiem jest organizacja pomocy dla setek tysięcy, a być może już niedługo milionów uchodźców” – dodał.

Sekretarz stanu USA Antony Blinken jest przekonany, że Ukraina jest w stanie wygrać wojnę z Rosją. Zaznaczył jednak, że Waszyngton koncentruje się m.in. na tym, by konflikt nie wyszedł poza Ukrainę.

Jego zdaniem wojna nie przebiega tak, jak zaplanował to sobie prezydent Rosji, Władimir Putin. Zapewnił, że społeczność międzynarodowa zamierza zrobić wszystko co może, by pomóc Ukrainie, a także wywrzeć „rozdzierającą presję na Rosję, aby zakończyła tę wojnę z wyboru, którą rozpoczął Władimir Putin”.

Na pytanie, czy jest przekonany, że Ukraina może wygrać, Blinken odpowiedział: – Z czasem, absolutnie tak.

Przeczytaj: Stoltenberg: NATO nie szuka wojny z Rosją

Czytaj także: Szef MSZ Ukrainy: UE ma charakter i siłę, NATO nie potrafi o niczym zdecydować

Kresy.pl/Gov.pl/PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Wielki_Vuk
  Wielki_Vuk :

  Polska będzie dokumentowała zbrodnie. Dobrze. Tylko dlaczego teraz i tylko rosyjskie? A zapomniałem, że Władze USA grożą sędziom haskiego trybunału

  Czytaj więcej na Prawo.pl:
  https://www.prawo.pl/prawnicy-sady/wladze-usa-groza-sedziom-haskiego-trybunalu,301194.html
  Czyli zbrodnie usa w Iraku, Afganistanie, Jugosławii, Syrii czy też Izraelskie na Palestyńczykach nie są warte uwagi.
  No tak życie amerykanina jest warte tysięcy innych żyć. Zapomniałem Natowskich prawach człowieka. Są dość wybiórcze.