Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze poinformował o wszczęciu śledztwa w sprawie zbrodni wojennych, które mogły zostać popełnione na Ukrainie podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej i wcześniej.

W środę późnym wieczorem prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w Hadze Karim Khan poinformował, że MTK wszczął śledztwo ws. zbrodni wojennych, które mogły być popełnione w Ukrainie.

„Potwierdzam, że moje biuro otrzymało listy polecające od 39 państw (…) i otwiera śledztwo ws. sytuacji w Ukrainie (…), obejmujące zarzuty o zbrodnie wojenne, zbrodnie przeciw ludzkości lub ludobójstwa dokonane w którymkolwiek regionie Ukrainy” – napisał w komunikacie Khan.

 

Według oficjalnego oświadczenia, wnioski 39 państw pozwalają, by biuro Khana otworzyło śledztwo „w sprawie sytuacji, do jakich dochodziło na Ukrainie począwszy od 21 listopada 2013, obejmujące wcześniejsze i obecne zarzuty dotyczące zbrodni”.

Prokurator dodał, że wsparcie państw wnioskujących o przeprowadzenie postępowania ma fundamentalne znaczenie dla pracy MTK i tego śledztwa.

Po wstępnej analizie sytuacji na Ukrainie moje biuro dostrzegło wiele powodów, by sądzić, że mogły zostać popełnione przestępstwa podlegające jurysdykcji naszego sądu. Określone przypadki, które potencjalnie można uznać za takie, zostały już zidentyfikowane i będą stanowić podstawę dochodzenia” – cytuje „Ukraińska Prawda”.

Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej pojawiają się kolejne doniesienia o ofiarach wśród ludności cywilnej oraz o przypadkach ostrzeliwania przez siły rosyjskie budynków mieszkalnych w miastach i wsiach, w tym placówek oświatowych i szpitali. Przedstawiciele strony ukraińskiej oskarżają w tym kontekście Rosjan o zbrodnie wojenne, a niektórzy wręcz o ludobójstwo. Sytuacje te nabierają dużego i szerokiego rozgłosu medialnego, co wzmaga krytykę działań Rosji w różnych krajach, w tym w Polsce.

Czytaj także: Rosyjski migrant daje milion za głowę Putina

Money.pl / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz