David Malpass zrezygnował ze stanowiska dyrektora Banku Światowego na prawie rok przed końcem jego kadencji. Al Jazeera podkreśla kontrowersje jakie w USA budziły jego poglądy na tematy klimatyczne.

Malpass, który został nominowany na swoją pięcioletnią kadencję przez byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa w 2019 roku, ogłosił w środę, że zdecydował się podjąć nowe wyzwania po tym, jak miał „ogromny zaszczyt i przywilej” kierowania międzynarodową instytucją finansową kontrolowaną przez Waszyngton, przytoczył portal katarskiej telewizji. „Ponieważ kraje rozwijające się stoją w obliczu bezprecedensowych kryzysów, jestem dumny, że Grupa Banku zareagowała odpowiednio szybko, szeroko, innowacyjnie i wpłypowo” – można przeczytać w oświadczeniu Malpassa zamieszczonym na stronie internretowej instytucji, którą kieruje. Przestanie pełnić swoje obowiązki w czerwcu.

„Ostatnie cztery lata były jednymi z najbardziej znaczących w mojej karierze. Poczyniwszy znaczne postępy i po wielu przemyśleniach, zdecydowałem się podjąć nowe wyzwania. Chcę podziękować naszym pracownikom i zarządom za przywilej codziennej pracy z nimi w celu wzmocnienia skuteczności naszych działań w najtrudniejszych czasach.” – napisał odchodzący dyrektor.

Malpass, były główny ekonomista Bear Stearns, który pracował też w instytucjach publicznych w kilku republikańskich administracjach, kierował Bankiem obejmującym 189 krajów podczas serii kryzysów, w tym pandemii COVID 19 i rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Bank Światowy, który został założony w 1944 r. w celu finansowania projektów rozwojowych na całym świecie, jest tradycyjnie kierowany przez Amerykanina

Były sekretarz skarbu USA do spraw międzynarodowych spotkał się jednak z krytyką swojego stanowiska w sprawie zmian klimatycznych, a były wiceprezydent USA Al Gore nazwał go negacjonistą tych zmian. Aktywiści klimatyczni wzywali go do rezygnacji, podkreśliła Al Jazeera.

Po tym, jak na wrześniowej konferencji odmówił powiedzenia, czy wierzy, że emisje generowane przez człowieka ocieplają planetę, Malpass przyznał później, że paliwa kopalne generują emisje gazów cieplarnianych i podkreślił, że nie zaprzecza zmianom klimatycznym.

Bank Światowy przekazał w środowym oświadczeniu, że „szybko zareagował” na globalne kryzysy, mobilizując rekordowe 440 miliardów dolarów na sprostanie wyzwaniom, w tym zmianom klimatycznym. Sekretarz skarbu USA Janet Yellen podziękowała Malpassowi za jego działalność i stwierdziła, że Stany Zjednoczone wkrótce wyznaczą następcę.

„Świat skorzystał na jego silnym wsparciu dla Ukrainy w obliczu nielegalnej i niesprowokowanej inwazji Rosji, na jego kluczowej pracy na rzecz pomocy Afgańczykom oraz na jego zaangażowaniu w pomoc krajom o niskich dochodach w osiągnięciu zdolności obsługi zadłużenia poprzez redukcję długu” – przekazała w oświadczeniu Yellen.

Czytaj także: UE ma projekt reformy systemu handlu emisjami

aljazeera.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply