Ponad 7,5 tys. żołnierzy wspiera służby MSWiA w ochronie granicy – poinformował w sobotę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że w każdej chwili może zwiększyć się zaangażowanie Sił Zbrojnych RP.

Już ponad 7,5 tys. żołnierzy wspiera służby MSWiA w ochronie granicy polsko-białoruskiej. Jesteśmy także przygotowani, aby w każdej chwili zwiększyć zaangażowanie Sił Zbrojnych RP w tę operację – napisał w sobotę na Twitterze Mariusz Błaszczak.

Zobacz także: Łódzkie: Zatrzymano dwa busy przewożące 78 nielegalnych imigrantów

Straż Graniczna poinformowała w sobotę, że poprzedniej doby – w piątek – odnotowano 457 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

PAP przypomina, że od początku października odnotowano już ok 12,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Obecnie w strzeżonych ośrodkach dla cudzoziemców przebywa 1 700 osób.

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie położonych przy granicy z Polską.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W ostatnim czasie mamy też do czynienia z falą zatrzymań osób, które przewożą nielegalnych imigrantów w pobliżu wschodniej granicy.

Zobacz także: Media: Łukaszenka chce przerzucać migrantów do Polski przez Ukrainę

W piątek rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska poinformowała, że białoruskie służby posuwają się do wpychania migrantów na bagna czy wrzucania ich do Bugu.

Czytaj także: Polska przerzuca wojsko na wschód

pap / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz