Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że z zachodniej Polski w rejon Białej Podlaskiej przemieszcza się 700 żołnierzy z 10. Brygady Kawalerii Pancernej wraz ze sprzętem. To szkolenie, które ma przećwiczyć przerzut wojsk na dużą odległość wraz z czołgami.
Po raz pierwszy od ponad dwóch dekad USA nie dysponują ani jedną lotniskowcową grupą uderzeniową w
regionie, który Waszyngton określa Indo-Pacyfikiem.
Dzieje się tak mimo, iż w ostatniej dekadzie amerykańskie elity określiły Chińską Republikę Ludową jako czołowego rywala geopolitycznego USA, a region Azji Wschodniej i Połudiowo-Wschodniej jako kluczowy dla przyszłości ładu światowego. Choć Stany Zjednoczone posiadają 11 wielkich lotniskowców stanowiących potężne narzędzie projekcji ich mocy militarnej, obecnie żaden nie szachuje Chin w ich regionie, jak podają liczne środki masowego przekazu.
Stało się tak na skutek dyslokacji lotniskowca USS Abraham Lincoln z obszaru 7. Floty do 5. Floty, której teatrem strategicznym jest region Bliskiego Wschodu. Jednostka pojawiła się na nowym obszarze operacyjnym tydzień temu. USA ponownie zwiększają zaangażowanie w tym regionie, wspierając Izrael w walce z Palestyńczykami, asekurując go przed uderzeniem Iranu i jego sprzymierzeńców, próbując zabezpieczyć dla Izraelczyków i ich sprzymierzeńców drożność szlaku morskiego przez Morze Czerwone, w coraz większym stopniu paraliżowanego przez uderzenia jemeńskiego Ansarullahu, zwanego też ruchem Hutich.
Do 2028 roku fundusze inwestycyjne i duże firmy mogą kontrolować w Polsce nawet 4 razy więcej mieszkań na wynajem niż jeszcze rok temu. To w zdecydowanej większości kapitał zagraniczny.
Serwis FXMAG zwraca uwagę, że rynek nieruchomości w Polsce to atrakcyjne miejsce dla zagranicznych graczy. W najbliższych latach aktywność dużych inwestorów i funduszy inwestycyjnych na polskim rynku wynajmu mieszkań gwałtownie wzrośnie. Medium powołuje się na analizę PwC "Najem instytucjonalny. Przyszłość rynku w świetle nowych perspektyw".
Szacunki PwC, globalnej sieci przedsiębiorstw świadczących usługi księgowe, audytorskie i doradcze wskazują, że między 2028 a 2023 rokiem ilość mieszkań na wynajem w Polsce w rękach dużych firm ma wzrosnąć ma 4-krotnie. Analitycy zwracają uwagę, że w tym zakresie obserwowany jest "trwały trend".
Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uczcił żołnierzy Armii Ludowej, którzy zginęli podczas niemieckiego nalotu 80 lat temu. Były szef instytucji Jan Kasprzyk nie kryje oburzenia, komunistyczną formację określił jako "sowiecką agenturę działającej z polecenia Stalina przeciwko niepodległościowym dążeniom Polaków".
W poniedziałek Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uczcił żołnierzy Armii Ludowej, którzy zginęli podczas powstania warszawskiego. 80 lat temu podczas niemieckiego nalotu zbombardowana została kamienica na ul. Freta 16, w której mieścił się sztab komunistycznych oddziałów. W uroczystości wziął udział zastępca Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Michał Syska.
"Spotykamy się dziś w miejscu symbolicznym, które stanowi jedno z niezliczonych świadectw hitlerowskiego barbarzyństwa, którego Warszawa i jej mieszkańcy doświadczyli od pierwszych dni II wojny światowej. 1 sierpnia 1944 r. kilkadziesiąt tysięcy, zwłaszcza młodych ludzi chwyciło za broń w odpowiedzi na to barbarzyństwo. Wśród nich byli żołnierze Armii Ludowej. Spotykamy się tu, aby oddać im hołd, ale także przypomnieć wkład AL w działania powstańcze i podczas całej II wojny światowej - Michał Syska podczas poniedziałkowych uroczystości.
W miniony weekend funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie odmówili wjazdu na terytorium Polski 15 cudzoziemcom. To obywatele Gruzji, Rosji, Turcji, Ukrainy, Tadżykistanu oraz Pakistanu.
Przekroczenia granicy odmówiono obywatelom Gruzji, Rosji, Turcji, Ukrainy, Tadżykistanu oraz Pakistanu. "Przyczyną braku akceptacji na wjazd do naszego kraju było niespełnienie warunków wymaganych przy przekroczeniu granicy. W tych przypadkach był to brak dokumentów pobytowych lub cel pobytu podróżnych w naszym kraju był niezgodny z deklarowanym. Ponadto, niektórzy z nich wykorzystali dopuszczalny okres pobytu w Polsce albo ich dane figurowały w systemie jako osób niepożądanych na obszarze państw strefy Schengen" - podkreśla SG.
Jak czytamy, "wśród niezaakceptowanych na wjazd znaleźli się również dwaj obywatele Pakistanu, którzy po przylocie z Baku okazali do kontroli dokumenty należące do innych osób".
Nie ma mowy o odwoływaniu programu "Mieszkanie na start" - oświadczył wiceminister rozwoju Jacek Tomczak. "Program ma działać od początku 2025 r. do końca 2027 r. To plan minimum. Jesteśmy gotowi go przedłużyć" - powiedział.
Jacek Tomczak (Trzecia Droga) zapowiedział we wtorkowym wywiadzie dla "Rzeczpospolitej", że program "Mieszkanie na start" może kosztować państwo maksymalnie 16-17 mld zł w ciągu dziesięciu lat. Program przewiduje ponowne przeliczenie kosztów kredytu po pięciu latach z uwzględnieniem aktualnego oprocentowania.
Z podanych przez niego szacunków wynika, że w ciągu trzech lat z preferencyjnych kredytów skorzysta ok. 170 tysięcy gospodarstw domowych kupujących mieszkania i budujących domy.
NATO skomentowało sprawę poniedziałkowego naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez niezidentyfikowany obiekt. "O ile nie mamy informacji wskazujących na to, że był to bezpośredni atak Rosji na sojuszników, te czyny są nieodpowiedzialne i potencjalnie groźne" - przekazała rzeczniczka Sojuszu.
W poniedziałek niezidentyfikowany obiekt naruszył polską przestrzeń powietrzną podczas rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prawdopodobnie był to rosyjski dron kamikadze Shahed, a nie rakieta – przekazało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Sprawę skomentowała w poniedziałek rzeczniczka NATO Farah Dakhlallah. "Polska poinformowała, że obiekt, prawdopodobnie dron, wszedł w jej przestrzeń powietrzną w poniedziałek, w czasie rosyjskich ataków na Ukrainę. Zdecydowanie potępiamy te trwające ataki na ukraińskich cywilów i infrastrukturę cywilną" — przekazała.
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!