To z mojej strony jasny sygnał, że będziemy w Europie walczyć z nacjonalizmem i z antysemityzmem. Europa jest odpowiedzią na nacjonalizm i egoizm i to jest kluczowe zagadnienie dla wyborów do PE – mówił w Warszawie szef EPL, Manfred Weber.

Do Warszawy przybył z wizytą niemiecki polityk Manfred Weber – szef Europejskiej Partii Ludowej i kandydat tej partii na przyszłego przewodniczącego Komisji Europejskiej. Wystąpił też wspólnie z politykami PO, która należy do EPL, faktycznie inaugurującymi kampanię do Parlamentu Europejskiego. Była to pierwsza wizyta zagraniczna po wyborach w EPL.

Przeczytaj: Merkel poparła niemieckiego kandydata na przewodniczącego Komisji Europejskiej

Czytaj także: RMF o kandydaturze Webera na szefa KE: Niemcy kończą z udawaniem

– Będziemy wspólnie walczyć o Europę wartości i o Europę wspólnych szans. Cieszymy się, że możemy rozpocząć tę kampanię tutaj w Warszawie – mówił lider PO, Grzegorz Schetyna. Z kolei Rafał Trzaskowski z PO, nowo wybrany prezydent Warszawy powiedział, że Koalicja Obywatelska odniosła w ostatnich wyborach samorządowych sukces, co według niego pokazało, „że można wygrać z populistami”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Szef EPL podkreślił, że przybył do Warszawy, chcąc „okazać szacunek Polsce i Polakom”. Wcześniej odwiedził były niemiecki obóz koncentracyjny w Auschwitz. – To z mojej strony jasny sygnał, że będziemy w Europie walczyć z nacjonalizmem i z antysemityzmem – powiedział Weber. – Europa jest odpowiedzią na nacjonalizm i egoizm i to jest kluczowe zagadnienie dla wyborów do PE.

W opinii Webera, najbliższe wybory do Parlamentu Europejskiego „przesądzą, czy jesteśmy gotowi na relacje partnerskie, czy zamkniemy się w egoizmie i myśleniu narodowym”. Szef EPL zaznaczył też, że w kwestii Rosji Unia Europejska powinna mówić jednym głosem. – Potrzebne jest wspólne stanowisko w sprawie Ukrainy i Nord Stream 2 – zapowiedział niemiecki polityk.

Wcześniej zwracaliśmy uwagę, że w swoich wystąpieniach w przededniu Święta Niepodległości, Donald Tusk nie tylko kolejny raz zasygnalizował zamiar powrotu do polskiej polityki, ale też otwarcie skrytykował politykę USA. Wystąpił też przeciwko nacjonalizmowi i eurosceptykom w Polsce, uznając, że ich działania zagrażają niepodległości Polski.

wprost.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz