Portal Politico twierdzi, że o stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej chce ubiegać się przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber.

Weber pochodzi  z Bawarii i jest członkiem lokalnej Unii Chrześcijańsko-Społecznej (CDU), partii siostrzanej dla Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Angeli Merkel. Obecnie sprawuje w CSU funkcję wiceprzewodniczącego. W latach 2002-2004 był deputowanym parlamentu Bawarii, a od 2004 zasiada w Parlamencie Europejskim. W 2014 roku Weber stanął na czele największej frakcji w PE – Europejskiej Partii Ludowej (EPP) jednoczącej partie centroprawicowe z całej Unii Europejskiej.

Według portalu Politico Weber zamierza ubiegać się o stanowisko przewodniczącego Komisji Europejskiej. Swoje przygotowania do politycznej walki rozpoczął od uzyskania poparcia niemieckiej kanclerz Angeli Merkel. Portal powołując się na anonimowe źródła w grupie EPP, a także w samej CDU twierdzi, że Merkel zgodziła się na kandydowanie Webera jednak zastrzegła, że nie stanowi to dla niego żadnej „gwarancji” na sukces.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Weber ma jednak solidne zaplecze polityczne. Według Politico Merkel poprzedził swoją zgodę konsultacjami z przywództwem własnej partii i CSU, a także w przewodniczącym EPP Josephem Daulem. Poparcie jest jednak na razie nieoficjalne.

Weber dał się poznać między innymi jako krytyk projektu gazociągu Nord Stream 2.

politico.eu/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz