Mimo kilkunastoletniej wojny i bardzo cieżkich sankcji USA w skarbcu państwowym Syrii odnaleziono taką ilość złota jaka była w nim 13 lat temu.

Cztery anonimowe źródła ujawniły agencji informacyjnej Reutera, że skarbiec syryjskiego banku centralnego zawiera około 26 ton złota, czyli tyle samo, ile znajdowało się w nim na początku wojny w 2011 r. Odnotowały jednak, że Syria posiada jedynie niewielką ilość rezerw gotówkowych w twardej walucie zagranicznej. Syryjskich funt jest w praktyce niewymienialny.

Według Światowej Rady Złota w czerwcu 2011 r. rezerwy złota Syrii wyniosły 25,8 ton, a szacunkowa wartość rynkowa wynosiła 2,2 miliarda dolarów według cen bieżących.

Jedno ze źródeł podało, że rezerwy walutowe Banku Centralnego wynoszą około 200 milionów dolarów w gotówce, podczas gdy inne źródło wspomniało, że rezerwy w dolarach amerykańskich liczą się w setkach milionów, zrelacjonowała za Reuterem libańska telewizja Al Mayadeen.

Pod tym względem spadek jest znaczący. Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) pod koniec 2011 roku bank centralny ogłosił rezerwy walutowe w wysokości 14 miliardów dolarów. W 2010 roku MFW oszacował rezerwy walutowe Syrii na 18,5 miliarda dolarów.

Obecni i byli urzędnicy syryjscy powiedzieli wcześniej agencji Reutera, że rezerwy dolarowe tego kraju zostały prawie wyczerpane, ponieważ były one w coraz większym stopniu wykorzystywane do bieżącego finansowania zakupów żywności, surowców energetycznych oraz sił zbrojnych i ich działań.

27 listopada odziały islamistycznego Hajat Tahrir asz-Szam i mniejszych ugrupowań antyrządowych rozoczęły z Idlib atak na prowincję Aleppo, który przyniósł im zajęcie większości jej obszaru. Ich siły skierowały się obecnie na południe i bez większego oporu ze strony sił rządowych zaczęły marsz na południe, w kierunku stolicy. Do poważniejszej bitwy doszło tylko w ciągu jednego dnia na przedmieściach Hamy. Siły rządowe próbowało też wesprzeć poprzez bombardowania rosyjskie lotnictwo.

W nocy z 7 na 8 grudnia oddziały buntowników wkroczyły do stolicy Syrii, Damaszku. Sił rządowe nie stawiły żadnego oporu. Telewizja publiczna nadała wówczas proklamację przywódcy HTS Ahmeda asz-Szary, znanego szerzej jako Mohammed al-Dżulani, który ogłosił, że do czasu przekazania władzy administracją publiczną nadal będzie kierował nominowany przez al-Asada we wrześniu na premiera Mohammed Ghazi al-Dżalali.

Jeszcze 8 grudnia potwierdzono, że obalony prezydent Baszar al-Asad przebywa w Moskwie, gdzie otrzymał azyl politycznych.

10 grudnia przedstawiciel HTS Muhammed al-Baszir ogłosił się tymczasowym premierem Syrii. Zapowiedział sformowanie rządu do marca, uchwalenie i poddanie pod referendum nowej konstytucji w ciągu półrocza (dotychczasowa konstytucja i partie polityczne zostaly zawieszone), objęcie władzy przez siły „wybrane przez naród”, zakończenie procesu transformacji politycznej w ciągu 18 miesięcy. 11 grudnia bezterminowe zawieszenie swojej działalności oraz przekazanie zasobów finansowych i broni państwu ogłosiła partia Baas, której formalnie przewodził al-Asad.

W czasie gdy koalicja HTS maszerowała na południe, na Idlib i Homs, proturecka SNA podjęła działania w prowincji Aleppo atakując stworzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF). SNA zajęła już w toku walk miasto z Manbidż  z przylegającym rejonem. Bezpośrednie ataki artyleryjskie i lotnicze wykonują sami Turcy. Turcja definiuje SDF i stworzone pod ich osłono struktury parapaństwowe w północno-wschodniej Syrii jako głównego przeciwnika.

Tahrir asz-Szam to przekształcony Dżabhat an-Nusra, powstały w 2012 r. jako syryjska gałąź Al Kaidy organizacja, która przez dekadę była jednym z głównych aktorów krwawej wojny w Syrii do czasu, aż nie została do 2017 r. zepchnięta do prowincji Idlib w północno-wschodniej cześci kraju. W następnych latach armia syryjska zdołała odbić nawet ponad połowę tej prowincji i obecnie Tahrir asz-Szam wraz z innymi organizacjami kontroluje już tylko część przy granicy tureckiej. W przeszłości to właśnie stanowisko Ankary stanęło na przeszkodzie władzom Syrii dokończenia likwidacji tej enklawy.

english.almayadeen.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply