Były już prezydent Syrii Baszar al-Asad wraz z członkami swojej rodziny uszedł do Moskwy. Według nieoficjalnych informacji z Kremla otrzymał w Rosji azyl.

Informację taką podała w niedzielę wieczorem agencja informacyjna TASS. “Asad z członkami swojej rodziny przybył do Moskwy. Rosja, wychodząc z humanitarnego punktu widzenia, udzieliła im azylu” – powiedział agencji anonimowy przedstawiciel administracji prezydenta Rosji.

Przy tej okazji źródło przekazało, że władze Rosji uważają za niezbędne wznowienie procesu politycznego uregulowania konfliktu w Syrii, które według niej możliwe jest do osiągnięcia poprzez negocjacje pod egidą ONZ.

TASS przytoczyła też twierdzenie, że “liderzy zbrojnej opozycji syryjskiej gwarantowali bezpieczeństwo rosyjskich baz wojskowych i instytucji deyplomatycznych na terytorium Syrii”.

27 listopada odziały islamistycznej organizacji Hajat Tarhrir asz-Szam (HTS) i mniejszych ugrupowań antyrządowych rozoczęły z Idlib atak na prowincję Aleppo, który przyniósł im zajęcie większości jej obszaru. Ich siły skierowały się obecnie na południe i bez większego oporu ze strony sił rządowych zaczęły marsz na południe, w kierunku stolicy. Do poważniejszej bitwy doszło tylko w ciągu jednego dnia na przedmieściach Hamy. Siły rządowe próbowało też wesprzeć poprzez bombardowania rosyjskie lotnictwo.

W nocy z soboty na niedzielę oddziały buntowników wkroczyły do stolicy Syrii, Damaszku. Sił rządowe nie stawiły żadnego oporu. Telewizja publiczna nadała proklamację przywódcy HTS Ahmeda asz-Szary, znanego szerzej jako Mohammed al-Dżulani, który ogłosił, że do czasu przekazania władzy administracją publiczną nadal będzie kierował nominowany przez al-Asada we wrześniu na premiera Mohammed Ghazi al-Dżalali.

Asz-Szara zabronił też antyrządowym bojowniko wkraczania do gmachów instytucji publicznych, strzelania na wiwat oraz wprowadził godzinę policyjną w stolicy kraju od godz. 16 do godz. 5 rano.

Nie wiadomo, czy zarządzenia te będą respektowane, ponieważ w nocy z soboty na niedzielę do Damaszku wkroczyły inne ugrupowania antyrządowe niż HTS – grupy zbrojne z okolicy stolicy, południowej prowincji Dara, być może z Dajr az-Zaur.

Rosjanie twierdzą, że al-Asad zlożył formalną rezygnację ze stanowiska prezydenta przed opuszczeniem Syrii. Rosyjska dyplomacja nie podała, gdzie konkretnie znajduje się al-Asad. W mediach pojawiły się pogłoski, iż samolot, którym podróżował rozbił się na terytorium Syrii.

Jednocześnie na północy prowincji Aleppo ruszyły oddziały tak zwanej Syryjskiej Armii Narodowej (SNA) będącej koalicją organizacji kontrolowanych przez Turcję. Te ścierają się głównie z Syryjskimi Siłami Demokratycznymi skupionymi wokół miejscowych Kurdów. Z północy Syrii ruszyły już grupy kurdyjskich uchodźców.

Oddziały SNA dotarły już od zachodu do miasta Manbidż, gdzie trwają ich walki.

tass.ru/kresy.pl

 

 

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Roman1
    Roman1 :

    Przyznanie Asadowi azylu przez Rosję jest odruchem ludzkim, ale przyznanie obywatelstwa polskiego Zełenskiemu jest aktem zdrady. Drugim, gdyż pierwszym było przyznanie Orła Białego. No cóż, banderowcy wszystkich krajów łączą się.