Sybiracy nie zamierzają odpuścić sprawy uchwalenia odszkodowań za lata zsyłek na nieludzkiej ziemi. Wystosowali już apel do premiera – donosi “Nasz Dziennik”.

„Należymy do osób cierpliwie oczekujących – tego nauczono nas na wygnaniu, gdzie trafiliśmy za narodowość, przekonania i status społeczny naszych Rodziców. Nie będziemy przed Urzędem Rady Ministrów rozstawiać namiotów czy budować lepianek, ale liczymy, że mimo trudnego okresu Pan Premier spowoduje, że nasze starania w tej kadencji zostaną ze skutkiem pozytywnym rozpatrzone” – czytamy w liście Zarządu Głównego Związku Sybiraków z 26 sierpnia br. do premiera Donalda Tuska.

Sprawa dotyczy projektu ustawy autorstwa posłów PiS o przyznaniu świadczenia pieniężnego i renty inwalidzkiej sybirakom kombatantom, obywatelom polskim przebywającym w latach 1939-1956 na przymusowym zesłaniu lub deportacji w byłym Związku Sowieckim z przyczyn politycznych, religijnych lub narodowościowych. Projekt przewiduje wypłatę świadczenia dla ofiar sowieckich zsyłek w wysokości 400 zł za każdy pełny miesiąc trwania represji. Świadczenie wypłacałby Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych po uzyskaniu zaświadczenia potwierdzającego rodzaj i okres zesłania lub deportacji. Projekt zakłada też przyznanie ofiarom deportacji uprawnień do renty inwalidzkiej inwalidy wojennego – w wysokości ok. 1,3 tys. zł miesięcznie. Miałaby ona być przyznawana decyzją kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na wniosek osoby zainteresowanej.

Ustawa miała wejść w życie w styczniu br., ale prace nad nią zablokowała Platforma Obywatelska, która już dwukrotnie wnioskowała o odrzucenie jej w całości. Pierwszy taki wniosek klub PO złożył w październiku ub.r. podczas pierwszego czytania projektu. Później jednak go wycofał. Dokument trafił do sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która na jednym z posiedzeń rekomendowała Wysokiej Izbie jego odrzucenie. Z takim wnioskiem wystąpiła Magdalena Kochan (PO), wiceszefowa komisji, argumentując to tym, że właściwym adresatem roszczeń są instytucje rosyjskie, a nie polskie. Ostatecznie komisja, głosami posłów koalicji, opowiedziała się za przyjęciem wniosku poseł PO i odrzuceniem projektu w całości.

Projekt ustawy wpłynął do Sejmu w ubiegłym roku. Od tego czasu sybiracy trzykrotnie spotkali się z marszałek Sejmu Ewą Kopacz, która – co podkreślają w liście – zapewniała ich, że ustawie trzeba nadać jak najszybszy bieg. Odbyły się także dwa spotkania z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, a także z wicepremierem Januszem Piechocińskim oraz ekspertami Kancelarii Prezydenta i z przewodniczącym klubu PO Rafałem Grupińskim. Projekt spotkał się też z przychylnym stanowiskiem prawników z Biura Analiz Sejmowych.

„Na wszystkich spotkaniach przyjęto nasze starania ze zrozumieniem […]. Dlatego zaskoczeniem było dla nas stanowisko przedstawicieli rządzącej koalicji na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny w dniu 8 stycznia 2014 roku zupełnie inne niż to, które było prezentowane w czasie ww. spotkań” – czytamy w liście do Donalda Tuska. Uprawnień inwalidy represjonowanego pozbawionych jest obecnie ok. 4 tys. sybiraków. Średni wiek tych ludzi to 80 lat. Liczba odejść wzrasta. Uchwalenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy byłoby przynajmniej częściową satysfakcją – podkreślają sybiracy. Jaka będzie reakcja premiera? Wszystko wskazuje na to, że Donald Tusk sprawą już się nie zajmie.

Biorąc pod uwagę, że rekomendacja Komisji Polityki Społecznej i Rodziny dla projektu ustawy jest negatywna – a takie przecież stanowisko komisji będzie rozpatrywał Sejm – los dokumentu jest niepewny. Tego obawia się poseł Krzysztof Jurgiel (PiS), wnioskodawca projektu. – Jest jeszcze nadzieja w przyszłym marszałku Sejmu, który może tak pokierować sprawą, że projekt zostanie ponownie skierowany do prac w komisji, co dałoby nadzieję na kolejną nad nim dyskusję. Byłby to ukłon w stronę sybiraków. Być może sprawa przybierze dobry obrót, zważywszy na zbliżające się kolejne wybory parlamentarne – rozważa Jurgiel.

Anna Ambroziak

“Nasz Dziennik”

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply