Prezydent Władimir Putin był pośrednio odpowiedzialny za zamach na krytyka czeczeńskiej władzy, który miał miejsce w Szwecji, poinformowała w czwartek szwedzka telewizja publiczna SVT.

Jak poinformowała szwedzka telewizja publiczna SVT powołując się na raport służb, prezydent Władimir Putin był pośrednio odpowiedzialny za zamach na krytyka czeczeńskiej władzy, który miał miejsce w Szwecji.

Dwóch Rosjan, mężczyzna i kobieta, zostało skazanych w styczniu odpowiednio na 10 i 8 lat więzienia w związku z usiłowaniem zabójstwa czeczeńskiego blogera Tumso Abdurachmanowa w Gävle.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Tumso Abdurachmanow został zaatakowany pod koniec lutego zeszłego roku, ale zdołał pokonać mężczyznę, który go zaatakował. Vloger opublikował następnie nagranie przedstawiające mężczyznę i pokazał młotek, który był używany jako broń podczas ataku. Abdurachmanow jest znanym krytykiem czeczeńskiego reżimu. Blog wideo 34-latka na YouTube ma ponad 250 000 subskrybentów.

Prokurator powiązał motyw z groźbą „krwawej zemsty”, jaką w marcu 2019 r. wygłosił przewodniczący czeczeńskiego zgromadzenia Magomed Daudow. Tłem dla zemsty była krytyka Abdurachmanowa wobec prezydenta Czeczenii Achmada Kadyrowa.

Szwedzka policja bezpieczeństwa (Säpo) szuka trzeciego człowieka, Czeczena Imrana Chaszanowa, podejrzanego o to, że jest inicjatorem ataku.

Zobacz też: USA wprowadzają sankcje wobec Ramzana Kadyrowa

Według SVT raport opisuje współpracę Czeczenii i Rosji i stwierdza, że ​​w rosyjskiej Gwardii Narodowej istnieje specjalny wydział, który ma zdolność organizowania i przeprowadzania takich ataków i eliminacji.

Raport oskarża rosyjskiego prezydenta Władimira Putina o pośrednią odpowiedzialność za takie ataki w Europie, w tym atak w Gävle. „Dopóki prezydent Czeczenii Ramzan Kadyrow nie posunie się za daleko, Putin pozwoli mu się utrzymać, konkluduje raport”.

Szwedzka Agencja Badań Obronnych (FOI) w Szwecji podziela ten pogląd. „Można uważać, że jako przywódca Rosji ponosi odpowiedzialność. Zwłaszcza jeśli nic konkretnego nie zostanie zrobione, aby powstrzymać tego rodzaju łamanie praw człowieka i suwerenności innych państw poprzez wysyłanie patroli wydziałów zabójstw po Europie” – stwierdził ekspert ds. polityki bezpieczeństwa Fredrik Westerlund z FOI.

Kreml całkowicie zaprzecza zarzutom SVT. „Naprawdę nie mamy nic wspólnego z tymi zabójstwami ludzi w krajach europejskich”, cytuje telewizja.

Kresy.pl/SVT

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz