Co najmniej 2000 mieszkań zostało zniszczonych w czasie izraelsko-palestyńskich walk w Strefie Gazy, 15 tys. zostało zaś uszkodzonych częściowo – oświadczył w sobotę wiceminister robót publicznych i mieszkalnictwa Autonomii Palestyńskiej Nadżi Sarhan w rozmowie z agencją AP.

Wiceminister Nadżi Sarhan szacuje, że straty finansowe spowodowane walkami, które toczyły się 11 dni, wynoszą około 150 mln dolarów. Podkreślił jednak, że to jedynie wstępna ocena. Co najmniej 2000 mieszkań zostało zniszczonych. 15 tys. doznało uszkodzeń – podaje agencja AP.

Izrael przeprowadził od 10 do 21 maja setki nalotów na przeludnioną Strefę Gazy. Na jej terytorium zanotowano duże zniszczenia. Sarhan podkreślił, że zniszczono cztery meczety i kilkadziesiąt posterunków policji w Gazie, a także większość fabryk w strefie przemysłowej Gazy została zniszczona lub uszkodzona.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Policja przeprowadziła inspekcję izraelskich niewybuchów podczas ostatniej kampanii. Szef policji Mahmud Salah stwierdził, że prawie 300 izraelskich rakiet i pocisków nie eksplodowało.

ONZ podaje, że około 800 tys. osób w Gazie nie ma regularnego dostępu do czystej wody. Jest to spowodowane zniszczeniem prawie 50 proc. sieci wodociągowej. W piątek weszło w życie zawieszenie broni.  Ponad 250 osób poniosło śmierć w czasie 11-dniowego konfliktu, w przeważającej większości Palestyńczyków. Około 2 tys. osób zostało rannych.

Przypomnijmy, że Prezydent USA Joe Biden odbył w ubiegłą sobotę swój pierwszy telefon z prezydentem Autonomii Palestyny ​​Mahmoudem Abbasem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, w ubiegłą sobotę po południu siły izraelskie zbombardowały i zniszczyły 12-piętrowy wieżowiec al-Dżala w Gazie. Mieściły się w nim m.in. biura agencji Associated Press oraz stacji al-Dżazira, a także innych mediów.

W środę izraelski nalot uderzył w biuro Katarskiego Czerwonego Półksiężyca w Strefie Gazy, zabijając dwóch Palestyńczyków i raniąc 10 innych.

Zobacz także: Media: Izrael blokuje wjazd do strefy gazy dziennikarzom, lekarzom i pracownikom humanitarnym

apnews.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz