Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził w piątek pewność, że Polska znajdzie sposób na rozwiązanie nieporozumień z Ukrainą bez wpływu na wsparcie militarne dla wojny swojego sąsiada z Rosją.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg wyraził w piątek pewność, że Polska znajdzie sposób na rozwiązanie nieporozumień z Ukrainą bez wpływu na wsparcie militarne dla wojny swojego sąsiada z Rosją.

„Oczekuję i jestem pewien, że Ukraina i Polska znajdą sposób na rozwiązanie tych problemów bez negatywnego wpływu na wsparcie wojskowe dla Ukrainy” – powiedział Stoltenberg agencji Reuters w Kopenhadze.

Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia, w tym wynikającego z podpisanych kontraktów z Ukrainą – powiedział rzecznik rządu, Piotr Müller. Odniósł się w ten sposób do wcześniejszych słów premiera Morawieckiego i ukraińskiego deputowanego.

Jak pisaliśmy, premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Polska nie przekazuje już na Ukrainę uzbrojenia i zaapelował, by Kijów „nie grał w nuty, które od razu podchwyciły ruskie trolle”. Jednak ukraiński deputowany Mykoła Kniażycki twierdzi, że Polska dalej przekazuje uzbrojenie.

W czwartek do sprawy odniósł się rzecznik rządu, Piotr Müller. – W kontekście pytań o dostawy uzbrojenia informuję, że Polska realizuje wyłącznie uzgodnione wcześniej dostawy amunicji oraz uzbrojenia. W tym wynikającego z podpisanych kontraktów z Ukrainą. Jest to m.in. największy po 1989 roku zagraniczny kontrakt podpisany przez polski przemysł zbrojeniowy – na dostawę armatohaubicy Krab – powiedział rzecznik w rozmowie z PAP.

Müller zaznaczył też, że „w Polsce nadal funkcjonuje hub międzynarodowej pomocy”. Przypomniał, iż w pierwszych miesiącach wojny „Polska dostarczyła kluczowe dla obrony Ukrainy czołgi, wozy pancerne, samoloty, amunicję, które były niezbędne do powstrzymania Rosji przed atakiem na Ukrainę i w perspektywie inne kraje UE – w tym Polskę”.

Rzecznik rządu podkreślił też, że „ze strony ukraińskiej pojawiła się seria absolutnie nieakceptowalnych wypowiedzi i gestów dyplomatycznych”. – Nie ma akceptacji Polski na tego typu nieuzasadnione działania – zaznaczył.

Kresy.pl/Reuters

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    No i mówi prawdę,do wyborów udają polskich patriotów a po wyborach prawdziwych ukraińskich patriotów.I to nie tylko PiS czy Duda ale i PO,3 droga,Lewica.A ciekawe jest to ze ukraina upada,ofensywa leży,poddaja się coraz większe grupy ukraińskich “hieroji|.I co wtedy? Dyplomatołki rozłożą ręce i powiedzą “wina tuska”(też).