Według doniesień izraelskich mediów szefowie wywiadu USA i Izraela oraz premier Kataru spotykają się w poniedziałek w Warszawie, aby omówić dalszą wymianę więźniów między Izraelem a Hamasem.

Jak przekazał Times of Israel, według doniesień izraelskich mediów szefowie wywiadu USA i Izraela oraz premier Kataru spotykają się w poniedziałek w Warszawie, aby omówić dalszą wymianę więźniów między Izraelem a Hamasem.

Źródła dyplomatyczne Polskiego Radia, miały potwierdzić że takie spotkanie ma miejsce.

Zobacz też: Ambasador Izraela mówi, czym “powinien” się zająć nowy rząd w Polsce

Spotkanie ma na celu omówienie potencjalnego nowego porozumienia zapewniającego uwolnienie izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Gazie, poinformował Axios, cytując dwóch urzędników amerykańskich i izraelskich.

Spotkanie w Warszawie odbędzie się trzy dni po spotkaniu premiera Kataru i dyrektora Mossadu Davida Barnei w innej stolicy europejskiej, aby spróbować wznowić pośrednie dyskusje między Izraelem a Hamasem, w których pośredniczy Katar.

Przypomnijmy, jak podaje serwis Vatican News, w sobotę izraelscy żołnierze wkroczyli na teren katolickiego parafii Świętej Rodziny w Gazie, „strzelając do każdego wychodzącego z kościoła”. Na terenie tej parafii od tygodni przebywa większość miejscowych chrześcijan, którzy schronili się tam w związku z konfliktem izraelsko-palestyńskim i wkroczeniem armii Izraela do Strefy Gazy. Palestyńska agencja informacyjna Wafa podała, że po nocnym bombardowaniu terenu wokół parafii św. Rodziny w Gazie, w wyniku którego zginęło kilkanaście osób, izraelscy żołnierze zaczęli strzelać do ukrywających się tam chrześcijan. Pojawiły się też doniesienia, że snajperzy izraelskiej armii kontynuowali ostrzał za dnia.

Łaciński patriarchat Jerozolimy w oświadczeniu potwierdził, że izraelski snajper zamordował na terenie parafii dwie chrześcijanki. Starsza kobieta, Nahida, została zastrzelona, gdy szła do konwentu posługujących na miejscy sióstr zakonnych – Misjonarek Miłości. Jej córka Samar zginęła, gdy próbowała pomóc matce. Dodajmy, że sam klasztor został wcześniej uszkodzony w wyniku izraelskiego ostrzału.

Kościół Świętej Rodziny jest jedyną parafią rzymskokatolicką w Strefie Gazy. Znajduje się w północnej części miasta Gaza. Według informacji z połowy października, w budynkach parafii schroniło się około 500 osób. Na początku grudnia było to już ponad 700 chrześcijan różnych wyznań. Mimo wojny, kościół codziennie otwierał swoje drzwi dla wiernych, wypełniając swoje duchowe obowiązki wobec nich. Wieczorami wierni odmawiają modlitwy przy świecach – z powodu przerw w dostawie prądu.

Kresy.pl/Times of Israel

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply