W piątek prezydet Wrocławia, Jacek Sutryk, opublikował na Twitterze filmik, na którym zachęca do pozostania w domach w związku z epidemią koronawirusa. Robi to… po ukraińsku.

„Drodzy mieszkańcy miasta” – rozpoczyna się komunikat prezydenta.

Przeczytaj: Dutkiewicz: Ukraińcy we Wrocławiu są błogosławieństwem i lekarstwem na polską ksenofobię

CZYTAJ TAKŻE: Prezydent Wrocławia „Będę rozwiązywał antyaborcyjne manifestacje”. Działaczy pro-life nazwał matołkami

Jutro jest pierwszy dzień wiosny i, jak widzimy, pogoda umożliwi nam opuszczenie domu na weekend. Ale wzywam was do przestrzegania reżimu kwarantanny, aby nie marnować naszych wspólnych wysiłków w walce z wirusem – napisał i powiedział Sutryk. Wszystko po ukraińsku.

Pod koniec zeszłego roku opisywaliśmy jak Wrocław stał się „polskim Kijowem” – ukraiński portal „Europejska Prawda” opublikował wtedy reportaż na temat sytuacji i perspektyw Ukraińców we Wrocławiu, szukając odpowiedzi, „jak Wrocław stał się liderem integracji Ukraińców” i dlaczego władze miasta tak mocno inwestują w działania na rzecz mniejszości ukraińskiej.

Przeczytaj: Wrocław: W podstawówkach dwukrotnie więcej Ukraińców niż rok temu

CZYTAJ TAKŻE: Około sto milionów złotych kosztuje 500+ dla Ukraińców. To czterokrotny wzrost w rok

Pisalismy wtedy, że na mocy decyzji Rady Miasta Wrocławia w głosowaniu w sprawie w ramach budżetu obywatelskiego w mieście mogli wziąć udział mieszkający w nim obcokrajowcy. Dotyczyło to przede wszystkim Ukraińców. Władze miasta nie podały, ilu z nich wzięło udział w takim głosowaniu. Portal pisze jednak, że według różnych szacunków, w liczącym blisko 650 tys. mieszkańców Wrocławia mieszka od 50 do nawet 100 tys. Ukraińców. Przypomnijmy, że już dwa lata temu lokalne media pisały, że co dziesiąty mieszkaniec miasta jest Ukraińcem. We Wrocławiu funkcjonuje również stanowisko pełnomocnika prezydenta miasta ds. mieszkańców ukraińskiego pochodzenia – jest nim przedstawiciela społeczności ukraińskiej.

Czytaj również: Prezydent Wrocławia: 50 tys. euro dla Fundacji Ukraina

Zobacz: Na Uniwersytecie Wrocławskim odsłonięto tablicę ku czci Szeptyckiego [+FOTO]

Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  z liscia :

  We Wrocławiu mieszkają potomkowie przesiedleńców zza Buga. Wśród których pokaźną grupę stanowili sympatycy banderowców. Do tego stopnia, że w latach 1947-51 zaczęły działać tu struktury OUN UPA. „Jedną z bardziej zagadkowych postaci był tu Grzegorz Siutryk, mieszkający w Nowej Wsi, pow. Oleśnica, którego – co ciekawe – Łapiński określał w swoich donosach mianem „prowidnyka” na teren Dolnego Śląska”
  http://www.polska1918-89.pl/pdf/kim-byli-wolod%C2%B4ko-i-bilyj-o-rzekomym-istnieniu-upa-na-terenie-wojewodz,3939.pdf

 2. Avatar
  Mieczysław Sylwester Kazimierzak :

  Co pozostało z braku lojalności wobec Polski z czasów walki ZŁA ze ZŁEM,to jest NAZIZMU z KOMUNIZMEM?!Po ŻYDOBOLSZEWIZMIE,który przejął w działaniu rosyjski rasizm ŻYDOBANDERYZM,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.Tragiczna śmierć mojego brata Janusza pokazała jak aktualnie we wrocławskich warunkach za KORUPCJĄ KOŚCIELNO-DUCHOWĄ poszła ŚWIECKA.ANTYPOLONIZM ma katolickim,katedralnym