Stulecie powstania Ukraińskiej Republiki Ludowej uczczono w Chełmie i w Lublinie. Według portalu zaxid.net nie obyło się bez incydentu.

Ukraińcy uczcili w Chełmie 100-lecie ogłoszenia niepodległości przez Ukraińską Republikę Ludową – podała w niedzielę redakcja ukraińska Polskiego Radia.

W Chełmie złożono wieńce i odmówiono modlitwę przy krzyżu poświęconym pamięci urodzonego w tym mieście Mychajły Hruszewskiego – pierwszego prezydenta URL.

Jak pisze redakcja ukraińska Polskiego Radia prezes Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorz Kuprianowicz mówił, że Chełm zajmuje ważne miejsce w historii Ukrainy. „To nie tylko postać Mychajły Hruszewskiego. Chełm był stolicą księstwa Halicko-Wołyńskiego, stolicą księcia Daniela Halickiego, przez wiele stuleci tu znajdował się ośrodek chełmskiej prawosławnej eparchii [biskupstwa – red.]. Chełm był ważnym centrum intelektualnego, politycznego i kulturalnego życia ukraińskiej wspólnoty” – mówił Kuprianowicz.

Uczestnicy uroczystości uczcili także pochowanych w Chełmie premiera URL Pyłypa Pyłypczuka oraz innych jej polityków – braci Antoniego i Pawła Wasyńczuków.

Zdaniem obecnego na uroczystości radcy ambasady Ukrainy w Polsce Mykoły Jarmoluka zbiegające się w czasie setne rocznice uzyskania niepodległości przez Ukrainę i Polskę „zbliżają nasze narody do porozumienia”. W jego opinii trzeba pamiętać o ofiarach i bohaterach, ale należy także myśleć o przyszłości. „Tu, jak sądzę, swoje mocne słowo powinna powiedzieć młodzież, bo to dla niej budujemy naszą wspólną przyszłość”. – mówił Jarmoluk.

Uroczystość zakończyła się występem chóru „Żurawli”.

Jak podaje lwowski portal zaxid.net, obchody w Chełmie „nie odbyły się bez nieprzyjemnych momentów”. Według tego medium na uroczystość przyszło również kilka osób, wśród których była dziewczyna w koszulce [sic! – red.] z napisem „Lwów jest polski a Donbas rosyjski” oraz chłopiec w koszulce z napisem „Śmierć banderowcom”. Polskie Radio w swojej relacji nie wspomina o takim incydencie.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uroczystości 100-lecia URL odbyły się także w Lublinie. Jak podał w niedzielę Dziennik Wschodni, przy pomniku ku czci poległych żołnierzy URL odbyło się nabożeństwo żałobne poprowadzone przez arcybiskupa Abla. Po nim złożono pod pomnikiem wieńce. Drugą częścią uroczystości w Lublinie był koncert Centrum Spotkania Kultur. Tu również wystąpił chór „Żurawli” pod dyrekcją Jarosława Wujcika.

Ukraińska Republika Ludowa była nieuznawanym państwem powstałym pod koniec I wojny światowej. 22. stycznia 2018 roku władze URL ogłosiły tzw. IV uniwersał Ukraińskiej Centralnej Rady, który zakończył etap autonomii URL w składzie Rosji i ogłosił niepodległość kraju. URL istniała do 1922 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz chce, by Ukraina stała się prawnym następcą państwa istniejącego sto lat temu

Kresy.pl / Polskie Radio / Dziennik Wschodni / zaxid.net

Czytaj kolejny artykuł
13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Wolyn1943
    Wolyn1943 :

    „setne rocznice uzyskania niepodległości przez Ukrainę i Polskę „zbliżają nasze narody do porozumienia” – trudno o większą bzdurę! Czy mamy wspólnie świętować 100. rocznicę Obrony Lwowa? Niby jak? Czyżby „bracia” Ukraińcy wyobrażali sobie, że 1 XI 2018 r. będziemy razem czcić ukraińskiego bojca, który z karabinem w ręku, w nocy (jak przystało na rasowego złoczyńcę) zajął polski Lwów i zaczął strzelać do polskich mieszkańców miasta? Ech, ci Ukraińcy, to dopiero mają poczucie humoru…