Stulecie powstania Ukraińskiej Republiki Ludowej uczczono w Chełmie i w Lublinie. Według portalu zaxid.net nie obyło się bez incydentu.

Ukraińcy uczcili w Chełmie 100-lecie ogłoszenia niepodległości przez Ukraińską Republikę Ludową – podała w niedzielę redakcja ukraińska Polskiego Radia.

W Chełmie złożono wieńce i odmówiono modlitwę przy krzyżu poświęconym pamięci urodzonego w tym mieście Mychajły Hruszewskiego – pierwszego prezydenta URL.

Jak pisze redakcja ukraińska Polskiego Radia prezes Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorz Kuprianowicz mówił, że Chełm zajmuje ważne miejsce w historii Ukrainy. „To nie tylko postać Mychajły Hruszewskiego. Chełm był stolicą księstwa Halicko-Wołyńskiego, stolicą księcia Daniela Halickiego, przez wiele stuleci tu znajdował się ośrodek chełmskiej prawosławnej eparchii [biskupstwa – red.]. Chełm był ważnym centrum intelektualnego, politycznego i kulturalnego życia ukraińskiej wspólnoty” – mówił Kuprianowicz.

Uczestnicy uroczystości uczcili także pochowanych w Chełmie premiera URL Pyłypa Pyłypczuka oraz innych jej polityków – braci Antoniego i Pawła Wasyńczuków.

Zdaniem obecnego na uroczystości radcy ambasady Ukrainy w Polsce Mykoły Jarmoluka zbiegające się w czasie setne rocznice uzyskania niepodległości przez Ukrainę i Polskę „zbliżają nasze narody do porozumienia”. W jego opinii trzeba pamiętać o ofiarach i bohaterach, ale należy także myśleć o przyszłości. „Tu, jak sądzę, swoje mocne słowo powinna powiedzieć młodzież, bo to dla niej budujemy naszą wspólną przyszłość”. – mówił Jarmoluk.

Uroczystość zakończyła się występem chóru „Żurawli”.

Jak podaje lwowski portal zaxid.net, obchody w Chełmie „nie odbyły się bez nieprzyjemnych momentów”. Według tego medium na uroczystość przyszło również kilka osób, wśród których była dziewczyna w koszulce [sic! – red.] z napisem „Lwów jest polski a Donbas rosyjski” oraz chłopiec w koszulce z napisem „Śmierć banderowcom”. Polskie Radio w swojej relacji nie wspomina o takim incydencie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Uroczystości 100-lecia URL odbyły się także w Lublinie. Jak podał w niedzielę Dziennik Wschodni, przy pomniku ku czci poległych żołnierzy URL odbyło się nabożeństwo żałobne poprowadzone przez arcybiskupa Abla. Po nim złożono pod pomnikiem wieńce. Drugą częścią uroczystości w Lublinie był koncert Centrum Spotkania Kultur. Tu również wystąpił chór „Żurawli” pod dyrekcją Jarosława Wujcika.

Ukraińska Republika Ludowa była nieuznawanym państwem powstałym pod koniec I wojny światowej. 22. stycznia 2018 roku władze URL ogłosiły tzw. IV uniwersał Ukraińskiej Centralnej Rady, który zakończył etap autonomii URL w składzie Rosji i ogłosił niepodległość kraju. URL istniała do 1922 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Wjatrowycz chce, by Ukraina stała się prawnym następcą państwa istniejącego sto lat temu

Kresy.pl / Polskie Radio / Dziennik Wschodni / zaxid.net
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Wolyn1943 :

    „setne rocznice uzyskania niepodległości przez Ukrainę i Polskę „zbliżają nasze narody do porozumienia” – trudno o większą bzdurę! Czy mamy wspólnie świętować 100. rocznicę Obrony Lwowa? Niby jak? Czyżby „bracia” Ukraińcy wyobrażali sobie, że 1 XI 2018 r. będziemy razem czcić ukraińskiego bojca, który z karabinem w ręku, w nocy (jak przystało na rasowego złoczyńcę) zajął polski Lwów i zaczął strzelać do polskich mieszkańców miasta? Ech, ci Ukraińcy, to dopiero mają poczucie humoru…