Na płocie Szkoły Podstawowej nr 1o w Toruniu zawisły płótna z wyrazami poparcia dla chłopca, którego rodzice trafili przed sąd po tym gdy ich syn popadł w konflikt uczniem-Ukraińcem.

Do redakcji naszego portalu nadesłano zdjęcia wykonane we wtorek wieczorem pod Szkołą Podstawową nr 10 w Toruniu. Widać na nich płótna wywieszone na płocie szkoły. Na płótnach wypisano hasła wyrażające solidarność z Maćkiem, 1o-letnim uczniem tej szkoły, które rodzice stanęli niedawno przed sądem opiekuńczym na wniosek pracownika szkoły oraz przypominające o ludobójstwie jakie na Wołyniu dokonali na Polaka Ukraińcy z organizacji OUN-UPA.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Akcja odnosi się to skandalicznej sytuacji jaka miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 10 w Toruniu, którą ujawniła jako pierwsza mecenas Magdalena Majkowska, pracująca jako prawniczka w Centrum Interwencji Procesowej Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Juris. Opisała ona na Twitterze sprawę rodziców polskiego ucznia ze szkoły podstawowej w Toruniu, którzy na wniosek pracowników szkoły trafili przed są opiekuńczy. Według relacji rodziców Maćka, przekazanych przez Ordo Iuris „szkoła zgłosiła sprawę do sądu opiekuńczego w Toruniu, stawiając polskiemu uczniowi zarzut nacjonalizmu”.

Pracownicy szkoły sformułowali ten zarzut po tym, gdy doszło do konfliktu między Maćkiem, a uczęszczającym do szkoły uczniem z Ukrainy, zakończonego bójką. Konflikt miał zacząć się na tle historycznym – Maciek zwrócił młodemu Ukraińcowi uwagę, że nie powinien wychwalać przywódcy Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery. Według rodziców polskiego ucznia, Ukrainiec zareagował na to agresją i potem wielokrotnie zaczepiał Maćka i opluwał go, między innymi za noszenia ubrań z symboliką „żołnierzy wyklętych”. Według rodziców Maćka to młody Ukrainiec sprowokował bójkę.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Mimo to pracownicy Szkoły Podstawowej nr 10 uznali, że to rodzice polskiego ucznia źle wywiązują się ze swoich obowiązków wychowawczych i skierowali sprawę do sądu opiekuńczego. Może ono skutkować ograniczeniem władzy rodzicielskiej polskiego małżeństwa. Dyrekcja deklaruje, że nie stwierdziła by przyczyną konfliktu między dwoma uczniami był właśnie spór o Stepana Benderę. Ordo Iuris twierdzi, że to ukraiński uczeń prowokował do konfliktu i oskarża pedagogów o brak reakcji przez długi czas. Dyrekcja szkoły zaprzecza, uznając argumentację dziecka z Ukrainy.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz