W dniach 17 i 18 listopada wierni ze wspólnot z całej Polski, w których celebrowana jest Msza św. Trydencka, uczestniczyli na Jasnej Górze w klasycznej liturgii i innych tradycyjnych nabożeństwach.

W pielgrzymce uczestniczyli wierni i kapłani z duszpasterstw, wspólnot, ruchów i instytucji związanych z tradycją łacińską, w sumie kilkaset osób. W tym roku Tradiclaromontana miała szczególnie charakter dziękczynny za dziesięciolecie obowiązywania w Kościele Motu Proprio Benedykta XVI Summorum pontificum. Jak powiedział duszpasterz tradycji łacińskiej z Białegostoku, ks Grzegorz Śniadoch IBP:Nasza intencja dziękczynna jest zawsze jedyna, dziękujemy za to, co otrzymaliśmy, i co z łaski Bożej każdego roku się rozwija. Ten sposób modlenia się jest nie tylko piękny od strony formy, ale także ortodoksyjny, co w naszych czasach zamętu doktrynalnego, jest niezwykle ważne, ponieważ bardzo wielu ludziom prostuje myślenie katolickie, że ono wchodzi na właściwy tor myślenia dogmatycznego, a co za tym idzie moralnego. Myślę, że dlatego skupia coraz więcej katolików. Tutaj czuć sól, a sól daje smak naszej wiary katolickiej w tym szlifie rzymskim, łacińskim, do którego przecież ten klasztor był zbudowany. I raz w roku może mamy okazję zobaczyć pełen splendor łacińskiej liturgii, czy przed Cudownym Obrazem, czy też w monumentalnej liturgii w bazylice jasnogórskiej”.

Pielgrzymkę rozpoczęła w piątek, 17 listopada Msza św. w Kaplicy Matki Bożej, celebrowana wedle formularza o Matce Bożej Jasnogórskiej.  W programie pierwszego dnia pielgrzymki znalazła się także Droga Krzyżowa, Nieszpory ludowe o Najświętszej Maryi Pannie z konferencją duchową w Kaplicy Sakramentu Pokuty oraz Apel Jasnogórski. Główna Msza św. w ramach Tradiclaramontanta 2017 roku została odprawiona w sobotę, 18 listopada o godz. 10.30 w bazylice jasnogórskiej. Była to Solenna Msza Święta celebrowana wedle formularza o Krzyżu Świętym. Śpiew w trakcie Mszy został wykonany przez scholę Cantorum Misericordis Christi z Białej Podlaskiej – 50. śpiewaków na czele z dyrygentem Piotrem Karwowskim, a zagrał Jasnogórski Oktet Dęty pod dyr. Marka Piątka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Polscy katolicy życzliwie odnoszą się do Mszy Trydenckiej

Kresy / Biuro Prasowe Jasnej Góry / Pch24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply