biskupi o “Wielkim Głodzie”

Z okazji rocznicy Wielkiego głodu na Ukrainie Słowo Pasterskie do wiernych obrządku łacińskiego skierowała Konferencja Episkopatu Rzymskokatolickiego Ukrainy.

Czytamy w nim m.in.:” W tym roku obchodzimy 76′ rocznicę tragicznego w swoich konsekwencjach sztucznego wywołania głodu na Ukrainie, jaki trwał w latach 1932 – 1933. W naszym Słowie Pasterskim pragniemy uwrażliwić wszystkich na tę bolesną kartę we wspólnej minionej historii. Czcząc kolejną rocznicę ukraińskiej tragedii wspominamy miliony Ukraińców, Polaków, Rosjan i przedstawicieli innych narodów, którzy zginęli z głodu na terenie Ukrainy , w rejonie Wołgi, Na Przedkaukaziu i innych częściach dawnego Związku Sowieckiego – w konsekwencji przymusowej kolektywizacji, wywierając głębokie piętno w świadomości przyszłych pokoleń.

Do dnia dzisiejszego wiele państw świata, w tym także Watykan , głód na Ukrainie uznały za zbrodnię ludobójstwa. Podobnie Kościół katolicki na Ukrainie od wielu lat ofiaruje swoje modlitwy do Boga za wszystkie ofiary klęski głodu. Kościół zawsze stał na straży wolności i dobra każdego człowieka.

Naszą modlitewną pamięcią ogarniamy wszystkie ofiary tego czasu, skrzywdzone rodziny, dzieci, młodzież. Pamiętając o tamtych latach prosimy dobrego Boga, aby uchronił nas samych i kraj od przyszłych podobnych wydarzeń.(…)

Niech dobry Bóg w swoim nieskończonym miłosierdziu zaliczy do grona zbawionych wszystkich zmarłych w ramach wielkiego głodu na Ukrainie, a nas żyjących obdarzy swoim hojnym błogosławieństwem. “Od głodu, ognia i wojny wybaw nas Panie”.

Z pasterskim błogosławieństwem w imieniu Konferencji Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy

Abp Mieczysław Mokrzycki

Przewodniczący Konferencji

Rzymskokatolickiego Episkopatu Ukrainy”

Słowo Pasterskie Episkopatu Kościoła Rzymskokatolickiego, choć krótkie, jest ważne. To bodaj jedyne wystąpienie tej rangi, które przypomniało, ze wśród ofiar “wielkiego głodu” byli także Polacy, którzy po Traktacie Ryskim pozostali poza granicami Rzeczypospolitej.

Kresy.pl/(mak)

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply