Salvini spotka się z Kaczyńskim

W przyszłym tygodniu, 9 stycznia, wicepremier i szef MSW Włoch Matteo Salvini spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Informację potwierdziła rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Według włoskiej prasy, Salvini ma dla Kaczyńskiego propozycję dotyczącą wyborów do PE.

W czwartek włoski lewicowy dziennik “La Repubblica” poinformował, że 9 stycznia br. Matteo Salvini, wicepremier i szef MSW Włoch spotka się z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Byłaby to pierwsza wizyta włoskiego polityka w Polsce od czasu objęcia przez niego funkcji we włoskim rządzie. Oficjalnie wizyta miałaby mieć charakter gospodarczy, ale gazeta spekuluje, że spotkanie miałoby zainicjować sojusz PiS i Ligi, włoskiej partii współrządzącej we Włoszech i kierowanej przez Salviniego.

Według “La Repubblica”, zorganizowanie spotkania nie było proste. Wcześniej do Warszawy dwa razy poufnie przyjeżdżała delegacja Ligi. Gazeta ta pisze też, że Salvini jest uważany za “zbyt bliskiego przyjaciela Moskwy”, co miało wzbudzać zastrzeżenia ze strony lidera PiS.

 

Włoskie media podają, że zasadniczym celem spotkania Kaczyńskiego i Salviniego ma być rozważenie możliwości powołania wspólnej grupy w Parlamencie Europejskim z udziałem partii obu polityków, a także innych ugrupowań o charakterze prawicowym. Wspólnym postulatem miałaby być wspólnota poglądów na kwestię migrantów i chęć zamknięcia granic UE przed ich napływem z Bliskiego Wschodu i Afryki. W tej grupie, poza Ligą i PiS, Salvini widziałby też Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen z Francji, Partię Wolności Geerta Wildersa z Holandi, a także Szwedzkich Demokratów.

Projekt ten miał też, według mediów, zostać zaprezentowany premierowi Węgier Viktorowi Orbanowi, który jednak nie był nim zainteresowany. Wcześniej obaj politycy wyrażali się o sobie bardzo pochlebnie.  Zapowiadali nawet wspólnie stworzenie sojuszu mającego na celu reformę najważniejszych instytucji Unii Europejskiej, a także powstrzymanie napływu obcych kulturowo imigrantów. Orbán nazwał wręcz Salviniego swoim osobistym bohaterem. Część mediów spekuluje, że Orban obecnie woli, ze względów politycznych, pozostać w Europejskiej Partii Ludowej.

Przeczytaj: Salvini: zmienimy z Orbanem reguły UE

Dziś po południu rzeczniczka PiS Beata Mazurek potwierdziła, że 9 spotkania Jarosław Kaczyński spotka się z Matteo Salvinim w Warszawie. Jak dodała, rozmowy mają dotyczyć “spraw interesujących dla obydwu stron”, choć nie potwierdziła, że tematem będą wybory do PE.

Wcześniej Kaczyński spotykał się z Orbanem przy różnych okazjach, również nieoficjalnych.

wp.pl / forsal.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Tutejszym
  Tutejszym :

  Aj waj, my wszyscy murem za Moskwą, to mówię wam ja – Naczelny Rabin Ukrainy!!
  Czyżby izraelici uznali, że to już koniec możliwości drenowania Ukrainy?.
  Czyżby czas na przymilanie się Rosji.
  Gówno Wam z tego wyjdzie Panowie Pejsaci.
  Rosja nie da wam żadnych materialnych korzyści, wybijcie to sobie z głowy.