“W poniedziałek wystąpię do Prokuratora Generalnego o skierowanie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Chodzi o unieważnienie przez sąd uchwały o przeciwdziałaniu ideologii LGBT. To odpowiedź na prośby mieszkańców gminy” – napisał w sobotę na Twitterze wiceszef resortu sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik poinformował w sobotę, że wystąpi do Prokuratora Generalnego o skierowanie skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, który unieważnił uchwałę o przeciwdziałaniu ideologii LGBT. “To odpowiedź na prośby mieszkańców gminy” – dodał wiceminister.

Wiceszef resortu sprawiedliwości oświadczył w rozmowie z Polską Agencją Prasową (PAP), że w poniedziałek w Istebnej zorganizuje konferencję prasową w związku z omawianą sprawą.

Rada Gminy Istebna przyjęła we wrześniu ubiegłego roku uchwałę w sprawie powstrzymania ideologii LGBT.  W połowie lipca sąd w Gliwicach unieważnił zaskarżoną przez RPO uchwałę, uznając, że dyskryminuje ona osoby homoseksualne.

Wyrok nie jest prawomocny. Samorząd ma możliwość złożenia skargi kasacyjnej do NSA. Wójt Istebnej Łucja Michałek zadeklarowała, że rada na ostatniej sesji zdecydowała większością głosów, by jej nie składać.

“Wiem, że mieszkańcy chcą wyrazić sprzeciw wobec tego stanowiska i będą zbierane podpisy. Jak to się rozwinie, trudno mi powiedzieć” – powiedziała w rozmowie z PAP wójt gminy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do podobnego zdarzenia doszło w sierpniu w województwie lubelskim.  W sierpniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie unieważnił uchwałę Rady Gminy Serniki, zgodnie z którą gmina ta deklarowała się jako „wolna od ideologii LGBT”. Sąd uwzględnił skargę Rzecznika Praw Obywatelskich i uznał, że uchwała nie ma podstaw prawnych, a do tego posiada charakter władczy oraz dyskryminujący.

Pod koniec lipca komisarz UE ds. równości Helena Dalli poinformowała, że odrzuconych zostało sześć wniosków o środki na projekty w ramach unijnego programu „Partnerstwo miast”. Podkreśliła, że w proces ich składania były zaangażowane władze lokalne polskich miast, które przyjęły rezolucje w kwestii „stref wolnych od LGBT” oraz „praw rodzinnych”.

Wcześniej marszałkowie pięciu województw otrzymali list od Komisji Europejskiej, w którym krytycznie oceniono podjęte uchwały dotyczące tzw. stref wolnych od ideologii LGBT. KE groziła też polskim samorządom możliwością odcięcia im dostępu do unijnych środków.

Zobacz: „Strefy wolne od LGBT”: Ziobro: polski rząd powinien zareagować stanowczo i bronić polskich samorządów

Czytaj także: Puławy odpowiedziały Holendrom na zerwanie współpracy z powodu „strefy wolnej od LGBT

twitter.com / pap / fakty.interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply