Rząd PiS chciałby uczynić Polskę technologicznym liderem. Tymczasem w rankingach nadal jesteśmy w ogonie – pisze dziennik „Rzeczpospolita”.

Dziennik „Rzeczpospolita” w środowym wydaniu podaje wyniki badań Związku Przemysłu Niemieckiego, według których Polska zajmuje obecnie 27. miejsce na 35 badanych krajów, pod względem innowacyjności. Od 2015 roku nasz kraj co prawda awansował w zestawieniu, ale tylko o jedno miejsce.

Trzy najbardziej innowacyjne kraje, według Związku Przemysłu Niemieckiego to Szwajcaria, Singapur i Belgia. Za Polską znalazły się z kolei: Rosja, Grecja, RPA, Brazylia, Indonezja, Indie, Meksyk. Ostatnie miejsce zajęła Turcja.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

„Rzeczpospolita” zwraca uwagę, że Polska znalazła się tuż za Chinami, „ale tę 27. pozycję trudno uznać za sukces”.

Jak podano, w innych globalnych rankingach Polska też nie wypada zbyt dobrze. W Global Innovation Index nasz kraj zajmuje 39. miejsce na 127 analizowanych państw, jednak według tego zestawienia wyprzedzają nas np. Czesi, Słowacy, Litwini oraz Estończycy.

Państwo polskie przeznacza na badania i rozwój około 1 proc. PKB. Średnia wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej jest dwukrotnie wyższa.

Wcześniej informowaliśmy, że jak pisał magazyn Nature, Polska była najmniejszym beneficjentem utworzonego programu Horizon 2020 ze wszystkich państw unijnych. Fundusz powstał w celu promowania inwestycji w badania i rozwój w Unii Europejskiej. Polska dołożyła się do niego najwięcej.

Pieniądze z funduszu Horizon 2020, które otrzymały państwa unijne pochodziły od nich samych. Mimo to, nie przyznano ich proporcjonalnie do wkładu. Łącznie 13 państw, które wstąpiły do UE w 2004 roku lub później (w tym Malta i Cypr), otrzymały z budżetu funduszu tylko 5% środków, mimo że ich wkład razem wynosił 9% całości. Jak wynika z raportu Nature, Polska za każde włożone 1 euro uzyskała tylko 33 eurocenty. Najwięcej do funduszu dołożyły się netto te państwa, które przystąpiły do Wspólnoty po roku 2003: Polska, Rumunia, Słowacja, Litwa, Chorwacja, Czechy, Bułgaria oraz Węgry. To 8 na 9 takich państw łącznie. Zwracaliśmy uwagę, że to właśnie te państwa, należące do dawnego bloku wschodniego, mają stosunkowo najniższe środki na badania i rozwój oraz słabe instytucje badawcze.

rp.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz