Komisja Europejska przeanalizuje decyzję Polski w sprawie rozwiązania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego – oświadczył we wtorek na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Adalbert Jahnz.

Komisja Europejska przyjmuje do wiadomości i przeanalizuje decyzję Polski dotyczącą rozwiązania tej Izby – oświadczył we wtorek rzecznik KE, cytowany przez PAP.

W sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział, że Izba Dyscyplinarna SN, w takiej formie jak funkcjonuje obecnie, zostanie zlikwidowana. Dodał, że we wrześniu pojawią się pierwsze propozycje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Przypomnijmy, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w połowie lipca decyzję o zastosowaniu środka tymczasowego w postępowaniu w sprawie reformy sądownictwa w Polsce w postaci zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego RP. Polski Trybunał Konstytucyjny natychmiast odniósł się do tego żądania stając na gruncie Konstytucji RP. Polski sąd konstytucyjny odrzucił żądanie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jako niezgodne z polską konstytucją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Organy Unii Europejskiej uznały, że mają prawo ingerować w proces reformowania polskiego wymiaru sprawiedliwości bowiem reformy wprowadzone przez rząd Prawa i Sprawiedliwości naruszają według nich zasady wspólnoty. Komisja Europejska uznała, że procedura działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego określona w powołującej ją polskiej ustawie stanowi bezpośrednie zagrożenie dla niezależności sędziów. W związku z tym jeszcze w 2019 r. skierowała w tej sprawie skargę do TSUE, który wydał w tej sprawie kolejne decyzje o środkach tymczasowych.

Przeczytaj: Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum ws. orzeczenia TSUE

pap / wnp.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz