KE: Nie ma ram czasowych dla oceny polskiego Krajowego Planu Odbudowy

Nie mamy „ram czasowych” w kwestii zakończenia oceny polskiego planu odbudowy i odporności – oświadczył we wtorek w czasie konferencji prasowej w Brukseli rzecznik KE Eric Mamer. Podkreślił, że aktualnie Komisja Europejska nie posiada żadnych nowych informacji w sprawie.

Nic nowego pod słońcem – powiedział Mamer, cytowany przez PAP. Odniósł się w ten sposób do pytania o Krajowy Plan Odbudowy (KPO) Polski. Rzecznik KE został zapytany o termin ewentualnej decyzji Komisji. „Nie ma ram czasowych, prace są kontynuowane. Poinformujemy państwa, kiedy będzie coś nowego” – odpowiedział.

Komisja Europejska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że ustalony z Polską termin minął 1 sierpnia. Media zwracały uwagę, że nawet w przypadku szybkiego nadrobienia, pierwsze fundusze mogłyby popłynąć do Polski dopiero późną jesienią.

Zobacz także: Rzecznik KE: Komisja Europejska przeanalizuje decyzję Polski ws. rozwiązania Izby Dyscyplinarnej SN

Sprawa może mieć dno stricte polityczne. Chodzi o spory na linii Warszawa-Bruksela: uznanie wyższości prawa krajowego nad prawem UE przez polski Trybunał Konstytucyjny, a także o odmrożenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego wbrew nowej decyzji zabezpieczającej TSUE.

Już na początku maja rząd Mateusz Morawieckiego złożył w Brukseli projekt Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Poprosił także o wydłużenie o jeden miesiąc standardowego dwumiesięcznego czasu na ocenę. Nie został on jeszcze jednak zatwierdzony. Może to oznaczać, że na pieniądze z UE Polska poczeka dłużej niż się spodziewano.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Słoweńska prezydencja w Radzie UE oficjalnie poinformowała, że przed wrześniem nie będzie dodatkowych decyzji zatwierdzających krajowe plany odbudowy, co było rozważane wcześniej.

Zobacz także: RMF: unijne fundusze dla Polski de facto zamrożone, KE oczekuje ustępstw od rządu

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz