Załogi wielofunkcyjnych rosyjskich samolotów Su-34 z oddziału lotniczego Centralnego Okręgu Wojskowego w obwodzie czelabińskim przeprowadziły nocny lot w niższą stratosferę i poruszając się z prędkością ponaddźwiękową zniszczyły hipotetycznego wroga, podała w środę służba prasowa okręgu.

Jak poinformowała w środę agencja prasowa Tass, rosyjski samolot Su-34 odbył swój pierwszy lot w dolnych warstwach stratosfery. Podczas ćwiczeń miał zniszczyć hipotetyczny cel poruszający się z prędkością ponaddźwiękową.

„Podczas lotów szkolnych załogi Su-34 wykonywały wzloty na wysokość około 15 kilometrów w niższe warstwy stratosfery. Po osiągnięciu prędkości ponaddźwiękowych ćwiczyły przechwytywanie i eliminację hipotetycznego wroga. Załogi działały całkowicie samodzielnie, bez kontaktu z kontrolą naziemną, co skomplikowało zadanie” – czytamy w komunikacie.

Su-34 to dwumiejscowy samolot myśliwsko-bombowy działający w każdej pogodzie, przebudowany z myśliwca Su-27. Został opracowany w Biurze Projektowym Suchoj pod kierownictwem głównego projektanta Rollana Martirosowa.

Głównym zadaniem samolotu jest niszczenie celów naziemnych i powietrznych oraz infrastruktury chronionej przez obronę przeciwlotniczą zlokalizowanej z dala od bazy lotniczej. Jest w stanie skutecznie przeprowadzać ataki w warunkach oporu wroga przez całą dobę, przy dobrej i złej pogodzie, przy użyciu różnorodnego uzbrojenia oraz przeprowadzać zwiad powietrzny. Cechy bojowe samolotu umożliwiają mu prowadzenie wysoce zwrotnych pojedynków z myśliwcami wroga i samodzielne wykonywanie misji bojowych bez eskorty myśliwców.

Zobacz też: Rozbity rosyjski Su-30 mógł zostać zestrzelony przez inny rosyjski samolot

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Wcześniej informowaliśmy na naszym portalu, że dowódca lotnictwa dalekiego zasięgu rosyjskich sił powietrzno-kosmicznych generał Siergiej Kobylasz przekazał mediom, że rosyjski naddźwiękowy samolot bombowy Tu-160 miał pobić rekord świata w najdłuższym locie bez przerwy.

„Dwie załogi lotnictwa dalekiego zasięgu ustanowiły nowy rekord odległości i czasu trwania lotu na ponaddźwiękowych strategicznych bombowcach Tu-160. Piloci rosyjskich sił powietrznych byli w powietrzu przez ponad 25 godzin, pokonując dystans ponad 20 000 kilometrów” – oświadczył Kobylasz dodając, że „nikt nie latał dłużej tego typu samolotami”.

Według rosyjskiego ministerstwa obrony, dwa Tu-160 przeleciały nad neutralnymi wodami środkowej części Oceanu Arktycznego i Oceanu Spokojnego, a także nad Morzem Kara, Łaptiewem, Wschodniosyberyjskim, Morzem Barentsa i Czukockim. Bombowce z rakietami wystartowały i wylądowały na lotnisku Engelsa. Dowódcami załogi byli generał dywizji Oleg Pchela i podpułkownik Siergiej Wołkowicki.

Ministerstwo dodało, że bombowce Tu-160 były trzykrotnie tankowane w powietrzu z sześciu tankowców IŁ-78.

Kresy.pl/Tass
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz