Kontrakt dotyczy pozyskania około 20 samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 z modyfikacjami wprowadzonymi w oparciu o dotychczasowe doświadczenie operacyjne maszyn tego typu.

W poniedziałek agencja Tass podała, że rosyjski resort obrony podpisał kontrakt z koncernem Suchoj na dostawę w ciągu trzech lat około 20 samolotów myśliwsko-bombowych Su-34.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5424.39 PLN    (24.65%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według źródła Tass w rosyjskim sektorze zbrojeniowym, kontrakt podpisano w ubiegłym tygodniu. Jak podano, kontrakt dotyczy standardowych samolotów Su-34 z pewnymi modyfikacjami, wprowadzonymi w oparciu o doświadczenia operacyjne kilkudziesięciu takich maszyn, które zakupiono wcześniej.

Z kolei kontrakt dotyczący zakupu przez rosyjskie lotnictwo wojskowe Su-34, czyli samolotów w najnowszej, zmodernizowanej wersji, miałby zostać podpisany w przyszłym roku.

W końcu maja podawaliśmy, że do 2027 roku rosyjski resort obrony chce pozyskać 76 samolotów myśliwsko-bombowych Su-34 w najnowszej, zmodernizowanej wersji. Łącznie Rosja będzie wówczas posiadać blisko 200 tych maszyn.

W ramach nowego kontraktu, Su-34 będą budowane w unowocześnionej wersji, z nowoczesnym uzbrojeniem i całym zestawem systemów rozpoznawczych na pokładzie. „Izwiestija” podaje, że wszystkie zamawiane obecnie samoloty będą modernizowane w ramach programu „Sycz”. Modernizacja będzie obejmować aktualizację awioniki, instalację uzbrojenia o dużej precyzji rażenia i zestawu podwieszanych zasobników ze sprzętem rozpoznawczym, mającym ułatwić wykrywanie celów. Jak podano, opracowane zostały trzy rodzaje zasobników tego rodzaju: UKR-RT przeznaczony do prowadzenia rozpoznania elektronicznego, UKR-OE (optoelektroniczny) i UKR-RL (radiolokacyjny). Sprzęt ten ma ułatwić m.in. zwalczanie stacji radarowych i radiostacji, dzięki możliwości łatwiejszego wykrywania ich z odległości setek kilometrów, także w trudnych warunkach atmosferycznych.

Pierwszy kontrakt na dostawy Su-34 został zawarty w 2008 roku. Początkowo rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło 32 takie samoloty. Później, w 2012 roku podpisano większą umowę na dostawę 92 samolotów.

Su-34 zaprojektowano do przeprowadzania uderzeń na cele lądowe i morskie przy użyciu broni kierowanej i niekierowanej, jednocześnie będąc w stanie walczyć w powietrzu jako myśliwiec. Jest zdolny do działania w różnych warunkach pogodowych. Media rosyjskie podają, że podczas konfliktu w Syrii samoloty te w niektórych przypadkach uzbrajano nie tylko w rakiety powietrze-powietrze małego zasięgu, ale także w rakiety długiego zasięgu R-27, zdolne zestrzeliwać cele z odległości 60 km. Samoloty te można też uzbroić w ponaddźwiękowe rakiety przeciwokrętowe „Moskit”. W pokonywaniu systemów przeciwlotniczych przeciwnika pomagają im systemy walki radioelektronicznej „Chibiny”, według Rosjan będące w stanie neutralizować radary wroga i ukrywać zarówno siebie, jak i inne lecące z nimi samoloty. Zasięg operacyjny tych samolotów to 4 tys. km, osiągają prędkość maksymalną 1900 km/godz. W latach 2008-2020 Rosja pozyskała łącznie 120 Su-34, natomiast po realizacji opisywanego kontraktu ich liczba wyniesie blisko 200.

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz