Dane z aplikacji Flightradar24 pokazują, że rosyjski rządowy samolot, który w sobotę rano wystartował z St. Petersburga, jest w drodze do Waszyngtonu. MSZ Rosji, cytowane przez kanał Nexta informuje, że ma on zabrać stamtąd rosyjskich dyplomatów.

W sobotę po godzinie 9 czasu moskiewskiego samolot Ił-96 oznaczony numerem RSD088 ze Specjalnej Eskadry wystartował z St. Petersburga. Przestrzeń powietrzna państw europejskich jest zamknięta dla rosyjskich samolotów, więc musiał on okrążyć Półwysep Skandynawski nad rosyjską przestrzenią powietrzną i dopiero mógł skręcić w kierunku zachodnim.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

2804.49 PLN    (12.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Samolot ma wylądować wczesnym popołudniem czasu lokalnego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych (wczesnym wieczorem w Polsce). Kanał Nexta TV podaje, powołując się na rosyjskie MSZ, że celem lotu jest zabranie z USA rosyjskich dyplomatów.

Informowaliśmy, że Unia Europejska wykluczyła siedem rosyjskich banków z systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Rząd USA wprowadził w poniedziałek sankcje zabraniające amerykańskim podmiotom transakcji z rosyjskim bankiem centralnym i innymi państwowymi instytucjami finansowymiPodawaliśmy, że na taki sam krok zdecydował się brytyjski rząd, zakazując podmiotom dokonywania transakcji z rosyjskim bankiem centralnym, ministerstwem finansów oraz państwowym funduszem majątkowym. Z kolei szef unijnej dyplomacji poinformował w niedzielę w czasie konferencji prasowej, że UE rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji. Także Japonia zamroziła aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina oraz jego kluczowych urzędników.

Międzynarodowe korporacje przyłączają się do działań rządów. Do tej pory kilkadziesiąt globalnych firm i koncernów zrezygnowało z różnych form działalności na rosyjskim rynku.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz