Rosyjski resort obrony poinformował o zniszczeniu dostarczonego przez Polskę Ukrainie KTO Rosomak. Ujawniono nagranie pokazujące trafienie pojazdu.
Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie pokazujące zniszczenie KTO Rosomak z wieżą Hitfist-30P, przekazanego Ukrainie przez Polskę. W niedzielę materiał ukazał się w mediach społecznościowych. Jak podała strona rosyjska, transporter został trafiony przez artylerzystów Zachodniego Okręgu Wojskowego w rejonie Kupiańska z moździerza kalibru 82 mm.
A Ukrainian KTO Rosomak IFV with a 30mm Hitfist turret was hit and probably damaged as a result of an precise artillery shell landing infront of the turret. The extent of the damage is unclear. Kupyansk Direction@oryxspioenkop @Rebel44CZ @wolski_jaros #ukrainewar pic.twitter.com/yXjeJKILYz
— WarVehicleTracker (@WarVehicle) August 13, 2023
Nagranie pokazuje, że transporter został trafiony w górną część kadłuba. Materiał nie pokazuje, jaka jest skala zniszczeń pojazdu.
W ostatnim czasie w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania, na których widać wozy KTO Rosomak znajdujące się w rękach Sił Zbrojnych Ukrainy. Do sprawy odniósł się na Twitterze Jarosław Wolski. „Przekazaliśmy do tej pory około 2 ukraińskie bataliony tj 2x 31 maszyn (około 60-64 łącznie) czyli mniej niż 1 nasz batalion (88 Rosomaków wszystkich odmian, z czego 58 w wersji KBWP)” – przekazał.
Przypomnijmy, że nowe wozy KTO Rosomak miały zostać wyprodukowane specjalnie dla Ukrainy. Portal Polskiej Agencji Prasowej fakehunter.pap.pl przekonywał, że „transportery opancerzone Rosomak, które zamówiła w Polsce Ukraina nie uszczupli zasobów naszej armii, bowiem dopiero zostaną one wyprodukowane. I to nie za darmo. Sprzęt ten będzie sfinansowany ze środków europejskich”.
Z korespondencji naszego portalu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów wynika, że „zgodnie z decyzjami Rady UE (nr 2021/509 r. z 22 marca 2021 r. oraz nr 2022/338 i 2022/339 z 28 lutego 2022 r.) państwa członkowskie przekazujące sprzęt i uzbrojenie Ukrainie, po złożeniu stosownych wniosków, mogą ubiegać się o częściową refundację z EPF wartości przekazanego Ukrainie sprzętu i uzbrojenia. Całościowy budżet EPF w latach 2021-2027 wynosi blisko 8 mld EUR, z czego 3,6 mld EUR przeznaczone będą na wsparcie wojskowe dla Sił Zbrojnych Ukrainy. Rekompensaty wypłacane są sukcesywnie po złożeniu wniosków”.
Zobacz też: Zełenski: Polska dostarczy Ukrainie 200 Rosomaków
Czytaj także: Symbolika Wehrmachtu na podarowanych Ukrainie przez Polskę KTO Rosomak
Kresy.pl
Ciekawe czy to ten z krzyżem Wermachtu na burcie?