Co trzeci obywatel Rosji zgłosił objawy zaburzenia depresyjnego w 2020 roku, co wskazuje na negatywny wpływ pandemii na stan psychiczny ludzi – powiedział Timofei Nestik, kierownik Pracowni Psychologii Społeczno-Ekonomicznej Instytutu Psychologii Rosyjskiej Akademii Nauk na walnym zebraniu profesorów Rosyjskiej Akademii Nauk w piątek.

Naukowiec stwierdził, że pandemia wpływa na zdrowie psychiczne populacji przez długotrwały charakter ograniczania kontaktów społecznych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

CZYTAJ TAKŻE: Rosjanie podają dane nt. efektywności swojej szczepionki

„Nasze badania obejmowały kilka pomiarów. Widzimy, że co trzeci Rosjanin zgłosił objawy zaburzenia depresyjnego, a co czwarty doświadczył objawów zaburzeń lękowych. Mówimy o objawach, nie oznacza to, że [wszyscy ci] ludzie są chorzy”- powiedział naukowiec, dodając, że mieszkańcy USA częściej zgłaszają objawy lęku niż depresji.

Nestik zwrócił również uwagę, że wśród pojawiających się powodów niepokoju Rosjan, najsilniejszym jest obawa przed negatywnymi konsekwencjami korzystania z technologii cyfrowych. Zauważył jednocześnie, że postrzeganie ogromnego zagrożenia, jakim jest rozprzestrzenianie się zakażenia koronawirusem, sprawia, że ​​ludzie stają się bardziej wymagający w stosunku do innych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Japonia: w październiku więcej osób popełniło samobójstwo niż zmarło od początku trwania pandemii

„Pod wpływem tego poziomu zagrożeń stajemy się mniej tolerancyjni wobec innych punktów widzenia, łamiących przyjęte zasady. Stajemy się także dużo bardziej wymagający jeśli chodzi o ochronę, którą, jak mamy nadzieję, zapewni nam państwo (…) Widzimy, że ludzie są bardziej skłonni do zaufania wszelkiego rodzaju teoriom spiskowym. Stajemy się mniej krytyczni [podczas analizy informacji] ”- dodał.

Według najnowszych statystyk na całym świecie zostało zarażonych koronawirusem około 75 mln ludzi i odnotowano ponad 1,6 mln zgonów z nim powiązanych. Do tej pory w Rosji potwierdzono 2 791 220 przypadków koronawirusa, a 2 228 633 pacjentów wyzdrowiało z choroby. Najnowsze dane z Rosji wskazują na 49 762 ofiar śmiertelnych w całym kraju.

Kresy.pl / tass.com

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz