Rosja testowo odłączyła się od globalnego internetu pomiędzy 15 czerwca i 15 lipca bieżącego roku. Testy miały na celu sprawdzenie integralności, stabilności oraz bezpieczeństwa rosyjskiej infrastruktury internetowej.

Pod koniec 2019 roku Rosja przyjęła „ustawę o suwerennym internecie”. Daje ona rosyjskim władzom prawo do odłączenia się od globalnego internetu w obliczu sytuacji nadzwyczajnej – lub podczas ataku innego państwa. Działania w tym zakresie nadzoruje rosyjski regulator – Roskomnadzor. Prowadzone w dniach 15 czerwca – 15 lipca br. testy miały na celu sprawdzenie integralności, stabilności oraz bezpieczeństwa rosyjskiej infrastruktury internetowej – podaje portal RBC.

W testach brały udział główne rosyjskie firmy komunikacyjne. „Celem testów jest określenie zdolności 'Runet’ do działania w przypadku zewnętrznych zakłuceń, blokad i innych zagrożeń” – serwis RBC cytuje źródło związane z grupą roboczą odpowiedzialną za przeprowadzenie testów. Zdaniem innego źródła rosyjskie władze miały sprawdzać możliwość fizycznego odłączenia rosyjskiej części internetu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Prawo przewiduje, że testy będą przeprowadzane co roku, ale operacje zostały odwołane w 2020 roku z powodu komplikacji związanych z pandemią Covid-19 – zwraca uwagę serwis. Agencja „Reuters” podkreśla z kolei, że przyjęta w 2019 roku ustawa, wywołała oburzenie wśród działaczy na rzecz wolności słowa. Rosyjscy ustawodawcy deklarowali, że stworzenie „suwerennego internetu” będzie kosztować Rosję 30 mld rubli (1,766 mld złotych).

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: W Moskwie manifestowano w sprawie internetu [+VIDEO]

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odniósł się do prób, które zostały przeprowadzone. Wyraził opinię, że Rosja musi być gotowa na wszystko. Podobne testy zostały przeprowadzone w Rosji pod koniec 2019 roku.

rbc.ru / reuters.com / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz