Rosyjska Duma uchwaliła prawo o „suwerennym internecie”

Duma Państwowa Rosyjskiej Federacji przyjęła we wtorek w trzecim, ostatnim czytaniu projekt ustawy o tzw. suwerennym internecie. Głównym zadaniem nowego prawa jest zapewnienie niezawodnego działania rosyjskiego segmentu internetu w sytuacjach awaryjnych lub w razie wrogich działań zewnętrznych. Przeciwnicy tych regulacji mówią o izolacji i cenzurze.

Za przyjęciem ustawy głosowało w trzecim czytaniu 307 rosyjskich deputowanych, 68 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jak podaje Meduza, ustawa wejdzie w życie 1. listopada br. Oddzielne przepisy dotyczące kryptograficznej ochrony informacji i krajowego systemu nazw domen wejdą w życie od początku 2021 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6638.82 PLN    (30.17%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak pisze portal dobreprogramy.pl, celem ustawy jest przekierowanie co najmniej 95 proc. ruchu internetowego w Rosji po wewnętrznych łączach i stworzenie infrastruktury zabezpieczającej rosyjski internet (tzw. Runet) przed interwencjami z zewnątrz a nawet wyłączeniem. Będzie to samodzielny intranet o krajowym zasięgu, zdolny podtrzymać komunikację, jeśli zajdzie potrzeba całkowitego odłączenia Rosji od internetu. – piszą dobreprogramy.pl. Rosyjskie strony internetowe, w szczególności rządowe mają być chronione przed cyberatakami.

Elementem systemu będą węzły sieci kontrolowane przez państwowy Roskomnadzor, odpowiedzialne za filtrowanie treści i blokowanie materiałów niezgodnych z rosyjskim prawem. Do tej pory robili to operatorzy internetowi w zależności od możliwości. Teraz Roskomnadzor przekaże operatorom sprzęt, przez który urząd będzie kierował ruchem w sposób scentralizowany. Ruch międzynarodowy będzie mógł odbywać się tylko przez węzły spełniające kryteria opracowane przez FSB. Stąd też pojawiają się zarzuty o zapędy cenzorskie, zwiększenie kontroli nad internetem i odcinanie rosyjskiego internetu od świata.

Stworzenie „suwerennego internetu” ma kosztować Rosję 30 mld rubli (1,766 mld złotych).

CZYTAJ TAKŻE: W Moskwie manifestowano w sprawie internetu [+VIDEO]

Kresy.pl / dobreprogramy.pl / rmf24.pl / meduza.io / duma.gov.ru

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz