Rosyjska Duma uchwaliła prawo o „suwerennym internecie”

Duma Państwowa Rosyjskiej Federacji przyjęła we wtorek w trzecim, ostatnim czytaniu projekt ustawy o tzw. suwerennym internecie. Głównym zadaniem nowego prawa jest zapewnienie niezawodnego działania rosyjskiego segmentu internetu w sytuacjach awaryjnych lub w razie wrogich działań zewnętrznych. Przeciwnicy tych regulacji mówią o izolacji i cenzurze.

Za przyjęciem ustawy głosowało w trzecim czytaniu 307 rosyjskich deputowanych, 68 było przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Jak podaje Meduza, ustawa wejdzie w życie 1. listopada br. Oddzielne przepisy dotyczące kryptograficznej ochrony informacji i krajowego systemu nazw domen wejdą w życie od początku 2021 roku.

Jak pisze portal dobreprogramy.pl, celem ustawy jest przekierowanie co najmniej 95 proc. ruchu internetowego w Rosji po wewnętrznych łączach i stworzenie infrastruktury zabezpieczającej rosyjski internet (tzw. Runet) przed interwencjami z zewnątrz a nawet wyłączeniem. Będzie to samodzielny intranet o krajowym zasięgu, zdolny podtrzymać komunikację, jeśli zajdzie potrzeba całkowitego odłączenia Rosji od internetu. – piszą dobreprogramy.pl. Rosyjskie strony internetowe, w szczególności rządowe mają być chronione przed cyberatakami.

Elementem systemu będą węzły sieci kontrolowane przez państwowy Roskomnadzor, odpowiedzialne za filtrowanie treści i blokowanie materiałów niezgodnych z rosyjskim prawem. Do tej pory robili to operatorzy internetowi w zależności od możliwości. Teraz Roskomnadzor przekaże operatorom sprzęt, przez który urząd będzie kierował ruchem w sposób scentralizowany. Ruch międzynarodowy będzie mógł odbywać się tylko przez węzły spełniające kryteria opracowane przez FSB. Stąd też pojawiają się zarzuty o zapędy cenzorskie, zwiększenie kontroli nad internetem i odcinanie rosyjskiego internetu od świata.

Stworzenie „suwerennego internetu” ma kosztować Rosję 30 mld rubli (1,766 mld złotych).

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: W Moskwie manifestowano w sprawie internetu [+VIDEO]

Kresy.pl / dobreprogramy.pl / rmf24.pl / meduza.io / duma.gov.ru
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz