Obecność amerykańskich sił wojskowych w Iraku nie jest już potrzebna, lecz szczegółowy harmonogram ich wycofania nie jest uzgodniony, będzie tematem iracko-amerykańskich rozmów w Waszyngtonie – oświadczył premier Iraku Mustafa al-Khadimi w rozmowie z agencją AP.

Nie ma już potrzeby, aby jakiekolwiek obce siły bojowe stacjonowały na irackiej ziemi – oświadczył Mustafa al-Khadimi, cytowany w niedzielę przez agencję AP. Zadeklarował, że siły bezpieczeństwa Iraku są w stanie obronić kraj bez pomocy oddziałów koalicji pod przewodnictwem USA. Dodał, że harmonogram wycofania z Iraku sił USA nie jest uzgodniony, będzie tematem iracko-amerykańskich rozmów w Waszyngtonie.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5957.39 PLN    (27.07%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Premier Iraku zadeklarował, że harmonogram wycofania sił USA z Iraku będzie oparty na potrzebach sił irackich, które w ostatnim roku pokazały, że są zdolne do prowadzenia samodzielnych misji.

Zaznaczył, że chciałby, aby Stany Zjednoczone pozostawiły w Iraku misję szkoleniową oraz doradców strategicznych. „Irak posiada amerykańskie uzbrojenie, które wymaga konserwacji i prowadzenia odpowiednich szkoleń. Poprosimy stronę amerykańską o dalsze wspieranie naszych sił i rozwijanie naszych zdolności” – podkreślił premier.

„Jesteśmy w bardzo delikatnej sytuacji. Musimy uspokoić sytuację polityczną do czasu wyborów” – powiedział Mustafa al-Khadimi.

W Iraku stacjonuje aktualnie 2,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Ich liczba została zredukowana na mocy ubiegłorocznej decyzji prezydenta Donalda Trumpa.

Zobacz także: Administracja Trumpa wycofuje żołnierzy USA z Afganistanu i Iraku

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie na terytorium Iraku doszło do serii incydentów. Na początku lipca br. seria rakiet została wystrzelona w kierunku bazy lotniczej w zachodnim Iraku zajmowanej przez żołnierzy USA. Także na początku lipca siły amerykańskie zestrzeliły uzbrojonego drona z bombą, która była wycelowana w ambasadę USA w Bagdadzie. Wcześniej trzy rakiety były wycelowane w iracką bazę lotniczą, w której stacjonują żołnierze USA.

Także pod koniec kwietnia co najmniej trzy rakiety spadły w rejonie międzynarodowego lotniska w Bagdadzie. W rejonie tym stacjonują żołnierze USA, mieści się tam także infrastruktura irackich sił bezpieczeństwa.

Od początku roku w bazy USA na terytorium Iraku wymierzono około 50 ataków.

Przeczytaj: Kolejny atak na międzynarodowe siły pod przywództwem USA w Iraku [+VIDEO]

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Czytaj także: Atak rakietowy na bazę lotniczą w Iraku, w której stacjonują siły irackie, koalicji i USA

Zobacz: Konwój ze sprzętem dla sił koalicji pod dowództwem USA zaatakowany w Iraku [+VIDEO]

apnews.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz