Rosja: cztery sztuczne wyspy powstaną na Morzu Barentsa

Nowe sztuczne wyspy mają posłużyć do budowy „wielkogabarytowych konstrukcji morskich”.

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podpisał rozporządzenie, na mocy którego na Zatoce Kolskiej na Morzu Batentsa powstaną cztery sztuczne wyspy. Według informacji podanych przez rosyjską agencję prasową TASS z dokumentu wynika, że kontrakt na budowę konstrukcji otrzyma bez przetargu spółka-córka gazowego koncernu Novatek.

Novatek przeznaczy na budowę wsyp ponad 25 mld rubli (równowartość około 430 mln dol.). Na wyspach powstanie specjalistyczna przystań. Będą na nie budowane unikalne obiekty morskie – żelazo-betonowe platformy typu grawitacyjnego dla zakładów skraplania gazu; platformy wiertnicze i wydobywcze dla potrzeb szelfowych projektów w zachodniej części Arktyki, a także wielkogabarytowe konstrukcje na potrzeby zabezpieczenia Północnej Drogi Morskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja ogłosiła plany zwiększenia wydobycia ropy w Arktyce

Powstające sztuczne wyspy i wybudowanie na nich centrum wielkogabarytowych konstrukcji ma stworzyć 10 tysięcy miejsc pracy. Mają również zapewnić wpływy do rosyjskiego budżetu. Władze w Moskwie mają nadzieję, że obiekty skuszą nowych inwestorów i pozytywnie wpłyną na realizowaną politykę zamiany importu urządzeń na własną produkcją.

Podoba Ci się ta strona?
Wesprzyj nas.

W chwili obecnej branża wydobywcza Rosji działająca na Dalekiej Północy uzależniona jest od urządzeń importowanych przede wszystkim z Norwegii, USA i Zachodniej Europy. Po wprowadzeniu sankcji po aneksji Krymu w 2014 r Rosjanie nie mogą już kupować nowych maszyn, urządzeń i technologii do wykorzystywanych do eksploatacji Arktyki u zachodnich dostawców.

CZYTAJ TAKŻE: Rosja otwiera Wrota Arktyki

Ograniczenie to zatrzymało wiele zaplanowanych projektów Rosneft i Gazpromu. Sztuczne wyspy powstaną u brzegów wioski Biełokamionka w obwodzie murmańskim. Ich budowa będzie prowadzona jako projekt Akrtyka LNG-2. Oprócz tego w ramach projektu powstaną także mniejsze zakłady LNG na złożu Gydana.

Start budowy przystani jest zaplanowany jeszcze na ten rok. Pierwsze pływające LNG powstaną z kolei do końca przyszłego. Centrum wielkogabarytowych konstrukcji ma powstać na jednej z wysp do roku 2020.

kresy.pl / rp.pl / tass.ru

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz