Według oświadczenia dowództwa sił koalicyjnych amerykański F-18 zestrzelił syryjski Su-22.

Do zestrzelenia doszło około 18:43 czasu lokalnego (19:43 czasu polskiego).

Według oświadczenia wystosowanego przez dowództwo sił koalicyjnych, około godziny 16:30 czasu lokalnego, syryjska armia zaatakowała siły SDF (Syrian Democratic Forces), w ulokowane miejscowości Ja’Din na południe od Tabqa.

Wojska koalicji miały dokonać „pokazu siły” co miało zastopować ofensywę sił rządowych. W oświadczeniu można przeczytać, że koalicja po syryjskim ataku skontaktowała się z Rosjanami, aby ustalić deeskalację walk i zaprzestanie działań wojennych w tym miejscu.

ZOBACZ TAKŻE: Syria: Amerykanie zaatakowali sojuszników Asada

Według oświadczenia o godzinie 18:43 rządowy syryjski Su-22 zrzucił bomby „w pobliżu” bojowników SDF na południe od Tabqa. Wojska koalicji odpowiedziały natychmiast. Amerykański F/A-18 Superhornet zestrzelił syryjski samolot. Maszyna roztrzaskała się, a los pilota pozostaje nieznany.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W oświadczeniu dowództwa koalicji można przeczytać, że powstała ona w celu zwalczania ISIS w Syrii i Iraku. Podkreślono, że jej celem nie jest walka z syryjskimi siłami rządowymi lub Rosjanami. Zaznaczono jednak, że siły koalicji będą bronić swoich partnerów przed każdym zagrożeniem. Dodano, że demonstracyjnie wrogie działania wojsk proreżimowych skierowanych przeciw Koalicji lub jej partnerom nie będą tolerowane.

Według oświadczenia syryjskiej armii zestrzelony syryjski Su-22 wykonywał misję bojową skierowaną przeciw dżihadystów z ISIS.

Jest to pierwsze zestrzelenie samolotu syryjskiej armii rządowej przez Amerykanów od początku konfliktu w Syrii. Nie jest to jednak pierwsze bezpośrednie działania wojsk USA przeciw wojskom wiernym prezydentowi Syrii Baszarowi Asadowi.

W kwietniu tego roku Amerykanie dokonali ataku rakietowego na syryjską bazę lotniczą. Wtedy celem samolotów USA były hangary i samoloty stojące na lotnisku. W wyniku ataku śmierć poniosło 5 osób, a 7 zostało rannych.

ZOBACZ WIĘCEJ: Syria: Baza Szajrat po ataku USA [+VIDEO/+FOTO]

kresy.pl / syria.liveuamap.com / twitter.com
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Antymajdan2 :

    No i co te pierdoły Rosjanie robią? Powinni przynajmniej krzyczeć w ONZ o bandytach z Ameryki, którzy napadają na suwerenne państwo a nie ględzić o „partnerach”. A najlepiej bez ostrzeżenia zbombardować umiarkowanych terrorystów, protegowanych zbrodniarzy z USA, bo bandyta rozumie tylko taki sposób komunikacji.