W środę do rosyjskiego parlamentu wniesiono projekt ustawy, który przewiduje zakaz publicznego „utożsamiania roli ZSRR i Niemiec nazistowskich w II wojnie światowej”, a także zakaz „negowania decydującej roli narodu radzieckiego” w pokonaniu III Rzeszy.

Projekt ustawy zakazuje utożsamiania celów, decyzji oraz działań władz ZSRR, ówczesnego dowództwa radzieckiego wojska, a także żołnierzy Armii Czerwonej z celami, decyzjami i działaniami nazistowskich Niemiec i krajów koalicji antyhitlerowskiej – informuje agencja „Interfax”. Przewiduje także zakaz „negowania decydującej roli narodu radzieckiego w pokonaniu Niemiec nazistowskich i misji humanitarnej ZSRR podczas wyzwalania krajów europejskich”.

Zakaz będzie dotyczył publicznych wystąpień oraz publikacji w internecie i mediach. Wysokość kar za naruszenie proponowanych przepisów nie została na razie sprecyzowana.

Parlamentarzyści napisali w uzasadnieniu, że celem projektu jest „zapewnienie obrony prawnej dla prawdy historycznej”. Ich zdaniem należy też „zachować przestrzeń” do badań historycznych oraz dyskusji naukowych, „w tym jeśli chodzi o ocenę konkretnych działań i uczynków konkretnych osób”.

Parlamentarzyści powołują się na zlecenie prezydenta Rosji Władimira Putina.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Władimir Putin rekomendował w styczniu br. Dumie Państwowej przyjęcie przepisu zakazującego publicznego zrównywania roli Związku Radzieckiego i III Rzeszy podczas II wojny światowej. Historyk Boris Sokołow zwracał wówczas uwagę, że będzie to oznaczało dalsze ograniczenie wolności słowa.

Zobacz także: Rosja chce poruszyć w Radzie Europy kwestię „fałszowania historii przez Polskę”

interfax-russia.ru / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz