Zysk z zaszczepienia przeciw COVID-19 jest nieporównywalnie większy niż ryzyko objawów poszczepiennych. Nasi eksperci nie rekomendują w tej chwili wstrzymania szczepień preparatem AstryZeneki – oświadczył w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

W Polsce szczepienia preparatem firmy AstraZeneca będą nadal wykonywane – podaje Polska Agencja Prasowa (PAP). Eksperci resortu zdrowia nie rekomendują wstrzymania ich – powiedział w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Szczepienia przeciw COVID-19 preparatem AstryZeneki zostały wstrzymane m.in. w Norwegii, Danii, Austrii, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Luksemburgu, we Włoszech oraz w Tajlandii. Na podobny krok nie zdecydowała się z kolei m.in. Szwecja, oceniając, że aktualnie nie istnieją wystarczające powody by wstrzymać szczepienia.

Kraska został zapytany na antenie radiowej Trójki, czy dałby się zaszczepić preparatem AstryZeneki. “Dałbym się zaszczepić. Zysk z przyjęcia szczepionki jest nieporównywalnie większy niż ewentualne tzw. objawy poszczepienne” – odpowiedział.

Zobacz także: Austria: Wstrzymano szczepienia z użyciem preparatu AstraZeneca. Powód – śmierć kobiety

“W tej chwili kilka krajów wstrzymało szczepienia preparatem od AstryZeneki po wystąpieniu choroby zakrzepowo-zatorowej. Takiego przypadku w Polsce jeszcze w tej chwili nie obserwujemy. Europejska Agencja Leków wydała oświadczenie, że liczba przypadków choroby zakrzepowo-zatorowej u osób zaszczepionych nie jest wyższa niż w ogólnej populacji” – dodał.

“Nasz przedstawiciel w tej organizacji bardzo bacznie obserwuje sytuację. Nasi eksperci w tej chwili nie rekomendują wstrzymania szczepień tą szczepionką. Przyglądamy się tej sytuacji” – podkreślił wiceminister.

Kraska został zapytany, czy pacjent, bojący się szczepionki od AstryZeneki, może zmienić preparat. Odpowiedział, że w tej chwili nie ma takiej możliwości. “Jeśli będzie taka rekomendacja Europejskiej Agencji Leków, to rozważymy to” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: AstraZeneca może być skuteczna przeciwko brazylijskiej odmianie koronawirusa

Wiceminister został też zapytany, czy szczepionka Johnson & Johnson, która w czwartek została dopuszczona do użytku w UE, może znacząco poprawić tempo szczepień w Polsce. “Johnson & Johnson to szczepionka jednodawkowa, której nie trzeba przechowywać w bardzo niskich temperaturach, jest łatwiejsza do dystrybucji. Mam nadzieję, że ten drugi kwartał będzie przełomowy, jeśli chodzi o szczepienia” – odpowiedział.

pap / serwisy.gazetaprawna.pl / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply